Genel 24 KASIM 2008 / 13:25

Portakallar Total Teknoloji'yi tanıtıyor

Hollanda Ekonomi Heyeti, Hollanda’nın geliştirdiği teknolojileri tanıtmak için Türkiye’ye geldi.

Hollanda Ekonomi Heyeti, Hollanda’nın geliştirdiği teknolojileri tanıtmak için Türkiye’ye geldi.


Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu tarafından 24 - 28 Kasım tarihleri arasında organize edilen ve Hollanda Dış Ticaret Bakanı Frank Heemskerk’in Başkanlığı’nda Türkiye’ye gelen Hollanda Ekonomi Heyeti’nde 12 teknoloji şirketinin temsilcisi de yer alıyor. Türkiye’de yapılan ikili görüşme ve toplantılarda; 2010 yılında yapılacak Dünya BT Kongresi’ne ev sahipliği yapacak olan Hollanda’nın ulaştığı teknoloji seviyesi hakkında Türk iş dünyası bilgilendirilirken yapılabilecek ortak çalışmalar konusunda da görüş alışverişinde bulunulacak.


 


Hollanda; ABD, İngiltere ve Almanya’dan sonra dünyanın en büyük dördüncü BT hizmetleri ihracatçısı konumunda bulunuyor. Gömülü sistemler alanında ITEA ve ARTEMIS gibi iki önemli Avrupa girişiminin arkasında bulunan ülke 2010 yılında düzenlenecek Dünya BT Kongresi’ne ev sahipliği yapacak.


 


Hollanda Ekonomi Heyeti ziyaretinin açılışında, Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Pierre van Hooijdonk, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi robot futbol takımına karşı kısa bir gösteri yaptı.


 Hollanda’nın teknoloji künyesi


2007’de, 32 bin BT firmasının toplam geliri 30,2 milyar avro ile ulusal GSYİH’nin yüzde 5,4’ünü oluşturdu. 2007’de BT endüstrisi, toplam işgücünün yüzde 3,5’ine karşılık gelen 255 bin kişiyi istihdam etti. Avrupa BT endüstrisi 2007’de yüzde 2,9’luk bir büyüme sağlarken, Hollanda BT endüstrisi yüzde 4,2’lik bir büyüme gerçekleştirdi. 2007’de yazılım alt sektörü ise yüzde 9,5’lik bir büyüme yaşadı. Hollanda’da 1999 yılından bu yana 100 milyon kilo BT atığı toplandı ve geri kazandırıldı. Atıkların yüzde 97’si yeni ürünlerin imalatında kullanıldı. Kablosuz protokol Bluetooth, Hollandalı mühendis Jaap Hartsen tarafından geliştirildi.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun