Genel 28 OCAK 2011 / 07:22

Port 23'e dikkat: Haklayıcılar şimdi de Telnet'i hedef alıyor

Artık neredeyse paslanmaya yüz tutmuş eski moda teknolojiler arasında yer alan, birçok kişinin yüzüne bile bakmadığı ve açık unuttuğu Telnet protokolü haklayıcıların yeni gözdesi oldu.

Akamai Technologies tarafından paylaşılan rapora göre mobil ağlardan kurumlara yönlendirilen saldırıların yüzde 10'u 23 numaralı porttan giriş yapan Telnet protokolünü hedef alıyor. Günümüzde artık daha etkin ve güvenli bir protokol olan SSH ile yer değiştiren Telnet'in son zamanlarda bu kadar popüler hale gelmesinin en büyük sebebi ise, çoğu sistem yöneticisinin Telnet protokolünü kapatmayı ihmal etmesi. Bu da kurumsal sistemlere giriş için ideal bir yol anlamına geliyor.23 numaralı Telnet portunun, şu an için gerçekleştirilen saldırıların yüzde 17'sine ev sahipliği yaptığı belirtiliyor. Bu portu kullanarak saldırı gerçekleştiren ülkeler arasında da Mısır, Peru ve Türkiye başı çekiyor.

YORUMLAR
mkiayd 28 OCAK 2011 / 10:06 0 0
telnet eskidendi :)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun