Genel 14 OCAK 2009 / 10:30

Plazma TV'ler Avrupa’da yasaklanacak mı?

Avrupa basınında çıkan haberlere göre AB, çok enerji harcadıkları için plazma televizyonların bu bahar satıştan kaldırılmasını planlıyor.

Avrupa basınında çıkan haberlere göre AB, çok enerji harcadıkları için plazma televizyonların bu bahar satıştan kaldırılmasını planlıyor.

Avrupa Birliği'nin bir televizyonun, bekleme ve çalışma halindeyken en fazla ne kadar enerji harcayabileceğini belirten "Minimum enerji performansı standartları" bahar aylarında devreye girecek. Bu standartlar kapsamında, elektriği en müsrif kullanan cihazların üretimden ve satıştan kaldırılması bekleniyor.Yeni uygulama fazla oranda karbondioksit üreten ve enerji tüketen plazmaları vuracak. 106 cm bir plazma televizyon 822 Watt, LCD geniş ekranlar 350 Watt ve tüplü televizyonlar 322 Watt elektrik tüketiyor. Yetkililer televizyon ekranlarının enerji tüketimi hakkında yeni yönergeler yayımlamak üzere. Planlar kapsamında, televizyonların üzerine yerleştirilecek etiketler olacak. Bu sayede müşteriler, ne kadar enerji tüketeceklerini önceden bilecek.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun