Genel 25 NİSAN 2011 / 08:20

PlayStation öksüz kaldı

Sony’yi modern çağa hazırlayan dev adam 81 yaşında hayata veda etti. Sony bu adama neler borçlu?Şu anda, dijitalleşen dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden biri olarak tanımladığımız Sony’nin bugüne gelmesinde emeği geçen Yönetim Kurulu Eski Başkanı Norio Ohga öldü.

Organ yetmezliğinden 81 yaşında hayatını kaybeden Ohga, bir zamanların üst seviye analog cihazları üreticisi olan Sony’nin görüntüleme, ses ve eğlence teknolojileri konusundaki vizyonunu belirleyen kişi olarak tanımlanıyor.

[caption id="attachment_24214" align="alignnone" width="300" caption="Yönetim Kurulu Eski Başkanı Norio Ohga"][/caption]

1982’den 1995 yılına kadar görevde kalan Ohga, Sony Music, Sony Pictures ve PlayStation’ın doğmasına neden olan Sony Computer Entertainment’ın kurulmasında önemli rol oynadı.

Norio Ohga aynı zamanda şirketin manyetik diskler ve kasetlerden CD’lere (Compact Disc) geçiş yapmasının önünü açması açısından da önemli bir isim. Bugünkü DVD ve Blu-ray teknolojilerinin bu noktaya gelmesinin de Ohga’nın vizyoner bakış açısı sayesinde mümkün olduğu düşünülüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun