Genel 22 EYLÜL 2010 / 06:55

PlayStation Move artık Türkiye'de

Nintendo'nun Wii ile açtığı yoldan giden Sony, 'hareket' kontrolünü eline geçiriyor.

Nintendo'nun Wii ile açtığı yoldan giden Sony, 'hareket' kontrolünü eline geçiriyor.


2006 yılından beri hayatımızda yer alan Nintendo Wii, uzun süredir tek başına hareket kontrollü oyun konsolu piyasasına hükmediyordu. Dünya çapında milyonlarca satılan konsolun bu başarısına geç de olsa Sony ve Microsoft'tan cevap geldi.

Türkiye'de yapılan tanıtımla pazara giren Move'un ilk kullanıcılarından bazıları da "Çok Güzel Hareketler Bunlar" ekibi oldu. Ekip, toplantıda oyun konsolunun yeni eklentisinden oldukça memnun kaldıklarını belirtti.

Edindiğimiz kısa süreli tecrübeye göre, Sony PlayStation Move'nun Nintendo'nun dört yıl önceki teknolojisini hızla geçtiğini söylemek mümkün. Ayrıca Move'da Wii'ye göre çok daha yüksek hassasiyette bir kumandası bulunuyor. Öyle ki, yüksek hassasiyetteki konsol kumandasını kontrol etmek bile başlarda oldukça zor geliyor. Ancak alıştıktan sonra da insan elinden düşürmek istemiyor. Yapılan her hareket kısa sürede ekranda kendini gösteriyor.

Yine bu türün ilk örneği olan Wii üzerinden karşılaştırmaya gitmekte yarar var. Move'un hareket kumandası ile karşılaştırıldığında Wii'nin kumandası eski bir televizyon kumandasından pek farklı görünmüyor. PlayStation Move'un kumandası kullanıcının eline rahatlıkla oturuyor.

Yine PlayStation Move çok geniş bir perspektifte hareketleri algılayabiliyor. Hatta vücudunuzu elinizdeki kumandayla hareket algılayıcının önüne koyduğunuzda bile hareketler hız kaybetmeden ekrana yansıyor.

PS Move ile Türkçe ve 3D oyunlar da hayatımıza girecek

Hareket kontrollü tüm konsollar için ortaya çıkan ev içinde egzersiz ve spor şansı, Move platformunda da karşımıza çıkıyor. Tecrübe ettiğimiz oyunlar arasında masa tenisi ve plaj voleybolunun oldukça gerçekçi olduğunu ayrıca belirtmeden geçemeyiz.

PS Move'un Türkiye'ye özel sürprizleri de bulunuyor. Eylül ayının başında PlayStation Network'ün Türkiye'de faaliyete geçmesinin yanında ‘Start The Party' isimli oyun Türkçe olarak piyasada ‘Parti Başlasın' ismiyle raflardaki yerini alacak. Bunun yanında First Person Shooter oyun meraklılarının sevdiği Kill Zone serisinin üçüncü oyunu da Move ile 3 boyutlu olarak kullanıcıların beğenisine sunulacak. ‘Kill Zone 3' oyununun da Türkçe seslendirme ile gelmesi bekleniyor.

PlayStation Move'un içinde PS Move hareket kumandası, hareket algılayıcı Eyecam ve bir adet öğreti diski bulunan başlangıç paketi 149,90 Liradan satışa sunuldu. Ayrıca ikinci bir PlayStation Move hareket kumandası edinmek isteyenler 99,90 Lirayı gözden çıkarmak zorunda.

Bu arada Sony PlayStation Move oyunundan sonra kaybedenlere kendi aralarında küçük cezalar veren 'Çok Güzel Hareketler Bunlar' Ekibinin Taksim Meydanı'ndaki hayali voleybol videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun