Genel 28 ARALIK 2010 / 15:27

Plastik malzemelerde yüzde yüz geri dönüşüm mümkün oluyor

Yeni geliştirilen bir teknik sayesinde plastik malzemeler yüzde yüz yeniden dönüştürülebiliyor.

Yeni geliştirilen bir teknik sayesinde plastik malzemeler yüzde yüz yeniden dönüştürülebiliyor.


Hem Avrupa’da hem de ABD’de kağıt çöplerin geri dönüşümü konusunda çok başarılı olan uygulamalar plastiklerin geri dönüşümünde aynı etkinliği sağlamıyor. Genel olarak plastik çöplerin ancak yüzde 12’si yeniden dönüştürülüyor ve geri kalanı yakılarak çevreye büyük zarar veriyor.

Neyse ki Warwick Üniversitesi araştırmacıları, plastiğin yüzde yüz geri dönüşümü için yeni bir teknik geliştirdi. Son derece basit bir işlemle her türden plastik atığı geri dönüştürebilen süreçte, akışkan yataklı bir reaktör içinde piroliz olarak bilinen malzemeleri ayrıştırmak için ısı kullanılıyor. Plastik içinden ayrıştılan malzemeler ise geri dönüşüm için yeniden düzenleniyor.

Mühendisler şimdilerde her türden çeşitli plastiğin geri dönüştüren tekniğin ticari olarak yaygınlaşması için uğraşıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun