Genel 13 TEMMUZ 2010 / 08:56

Piramitleri bir de 3. boyutuyla keşfedin

Mısır piramitlerinin tarihi bilgilerine erişim için 3 boyut teknolojisi devreye girdi.

Mısır piramitlerinin tarihi bilgilerine erişim için 3 boyut teknolojisi devreye girdi.


3 boyutlu yazılım çözümleri hizmeti veren Dassault Systèmes (DS) ve dünyanın en önemli sanat müzelerinden biri olan Boston Güzel Sanatlar Müzesi (MFA), insanlık tarihinin belleğine 3 boyutlu olarak ulaşma konusunda önemli bir adım attı. DS ve MFA, endüstriyel ve deneysel 3 boyut teknolojisini arkeoloji alanına taşıyacak stratejik yeni bir proje başlattı. 3 boyutlu arkeolojik içerik, simülasyon ve görselleştirmenin ilk ortak girişimi, Mısır'ın tarihiyle ilgili bilgileri içeren Giza Arşivleri Projesi'ne gerçek arkeolojik veriler ışığında 3 boyutlu ulaşmayı kapsıyor.

Son on yılda Giza'daki antik mezarların ve piramitlerin tarihi keşif fotoğrafları, kazı günlükleri, alan notları, haritaları, planları ve eskizleri sayısal ortama aktarıldı. Bu çalışmaların sonucunda ortaya Giza Platosu üzerine yapılmış en büyük veri tabanı ve www.mfa.org/giza adlı site ortaya çıktı. 3 boyutlu deneyimleri arkasına alan sanal arkeoloji, yeni sorular sorup yeni hipotezler üretiyor.

Projeyle Giza Platosu'ndaki Mısır Piramitleri hakkında dünyada mevcut arkeolojik bilgilerin bir araya getirip aralarında bağlantı kurulması hedefleniyor. Giza Arşivleri Projesi bilgilerine bilim adamlarının yanı sıra halk da etkileşimli, 3 boyutlu ve çok platformlu deneyimlerle ulaşabilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun