Genel 24 MART 2009 / 11:55

Pil şarj cihazlarında çevreci yaklaşıma aylar kala

Toshiba ilk metanol yakıt hücreli pil şarj cihazlarını piyasaya tahmin edilen süreden geç sunacak.

Toshiba ilk metanol yakıt hücreli pil şarj cihazlarını piyasaya tahmin edilen süreden geç sunacak.


DMFC adı verilen şarj cihazlarının Mart ayında piyasaya çıkarılması bekleniyordu. Ancak cihazın bazı parçalarında yaşanan temin sorunu nedeniyle Toshiba bu yeni teknolojiyi yıl sonuna doğru sunacak. DMFC pil şarj cihazları, diğer icatları prize takıp şarj edilmekten kurtarıyor. Onları yeniden şarj eden taşınabilirbir güç kaynağı görevi görüyor. Cihaz; metanol, su ve hava arasındaki etkileşimden elektrik üretiyor.


Çevreci olmasının yanı sıra, küçük bir metanol kutusu ile saniyeler içinde yeniden doluyor.Şu an taşınabilir elektronik cihazlarda kullanılan lityum iyon pillerin yerine DMFC’lerin alması için şirketler uzun yıllardır çalışıyor. Toshiba’nın gelecek yakıt hücreli ürünleri; telefon ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilen DMFC’ler olacak.Toshiba yıllık DMFC satışlarından 2015 yılına kadar 1 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun