Genel 18 AĞUSTOS 2010 / 08:49

Pil maliyeti azalacak, elektrikli araçlar ucuzlayacak

Elektrikli araçların pil maliyeti yüzde 85 azaltacak yeni teknoloji, 5 yıla kadar hayatın bir parçası olacak.

Elektrikli araçların pil maliyeti yüzde 85 azaltacak yeni teknoloji, 5 yıla kadar hayatın bir parçası olacak.


Yet-Ming Chiang isimli araştırmacı, özellikle elektrikli araç üreticilerinin yüzünü güldürecek yeni bir pil tasarımı geliştirdi. Yeni geliştirilen bu pilin Chevrolet Volt gibi elektrikli araçların pil maliyetini yüzde 85 düzeyinde azaltması bekleniyor.

Yeni pilin, yarı katı bir enerji depolama cihazı olduğu ve üzerinde geleneksel pillerin en iyi özelliklerini birleştiren bir teknoloji kullanıldığını söyleyen Chiang, “Tipik yeniden şarj edilebilir bir pilin sadece yarısı gerçek enerji depolama malzemelerinden oluşuyor. Geri kalanı destekleyen malzemelerden oluşuyor. Yıllardır bu sorun üzerinde düşündüm ve bu tasarımın verimliliğini geliştirmek için uğraştım” diyor.

Pil maliyetinin azaltılmasını sağlayacak yeni pilin, elektrikli araçların fiyatını da önemli ölçüde etkilemesi düşünülüyor. Elektrikli araçların böylece düşen fiyatlarıyla geleneksel araçlarla daha iyi rekabet etmesi beklentiler arasında.

Yeni pilin bir yakıt hücresi gibi büyük miktarda enerji depolayacağını söyleyen Chiang, pilin ayrıca tipik bir akım pili gibi destekleyici malzemelere ihtiyaç duymadığını vurguluyor.

Maliyeti büyük ölçüde azaltacak yeni pilin 5 yıl içinde piyasaya sunulması amaçlanıyor.