Genel 07 OCAK 2010 / 12:34

Pi sayısında rekor hanesi büyüdü

Bir araştırmacı pi sayısını yaklaşık 2.7 trilyon basamağa kadar hesapladığını açıkladı.

Bir araştırmacı pi sayısını yaklaşık 2.7 trilyon basamağa kadar hesapladığını açıkladı.


 

Pi sayısının karmaşıklığını ve sonsuzluğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu sayıyı hesaplamaya gönül vermiş olanları bu durum pek yıldırmıyor. Nihayetinde bir araştırmacı çıktı ve pi sayısını 2,7 trilyon haneye kadar hesaplayabildiğini açıkladı.

Fabrice Bellard isimli araştırmacı, bu sabır isteyen hesaplamayı yapmak için tam 131 gün harcamış ve hesabı yaparken sadece bir masaüstü bilgisayar kullanmış. Önceki en iyi hesaplamalardan yaklaşık 123 milyar daha fazla basamağa sahip olan bu rekorun normal bir masaüstü bilgisayarda gerçekleşmesi oldukça şaşırtıcı, çünkü daha önce kırılan rekorlar süper bilgisayarlar yardımıyla gerçekleşmişti. Ancak Mr. Bellard, kendi metodunun süper bilgisayar kullanmaktan 20 kere daha verimli olduğunu iddia ediyor.

Bir önceki 2.6 trilyon basamak rekoru, Japonya'da Daisuke Takahashi tarafından 29 saatte kırılmıştı. Ancak bu metod, Bellard'ın masaüstü bilgisayarından iki bin kere daha hızlı ve binlerce kez daha pahalı bir bilgisayara aitti.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun