Genel 29 KASIM 2010 / 09:19

Phonsai, Intel AppUp mağazasıyla dünyaya açılıyor

Bircom'un ürettiği mobil uygulama geliştirme platformu Intel'in AppUp mağazasına kabul edildi.

Bircom'un ürettiği mobil uygulama geliştirme platformu Intel'in AppUp mağazasına kabul edildi.


Bircom tarafından iki yıl süren bir çalışma sonunda ortaya çıkan mobil uygulama geliştirme platformu Phonsai, Intel'in AppUp uygulama mağazasına kabul edilen 4'üncü Türk yazılımı oldu.

Phonsai, temel bilgisayar bilgisine sahip kullanıcılar tarafından dakikalar içinde katalog, broşür gibi mobil araçlar geliştirmeyi mümkün kılan, Bircom tarafından üretilmiş TÜBİTAK destekli bir yazılım. Intel AppUp yazılım mağazası ise dünya çapında satılmakta olan Intel Atom işlemcili kişisel bilgisayarlar, netbook ve tablet bilgisayarların içinde bulunduğu ve kullanıcıların yazılım ürünlerini bilgisayarlarına indirerek kullanabildikleri yeni bir platform.

Intel çok yakında Intel AppUp'ı atom işlemcili telefonlar, akıllı televizyonlar, tablet PC'ler için özelleştirerek daha fazla platform ve cihazda hizmet vermeyi planlıyor. Bu da Phonsai'nin kısa bir zaman içinde Intel AppUp üzerinden dünya çapında binlerce şirket tarafından, kendi mobil uygulamalarını geliştirmeleri amacıyla kullanılacağı anlamına geliyor. Phonsai ile geliştirilmiş uygulamalar da böylece milyonlarca kişinin cep telefonuna girmiş olacak.

2010 yılında düzenlenen Bilişim Zirvesi ve CEBIT EuroAsia organizasyonlarında mobil uygulama sponsorluğunu da üstlenen Phonsai ile gerçekleştirilen uygulamalar halihazırda 350 bin kişinin cep telefonuna yüklenmiş durumda.

Phonsai birçok özelliği ile dünya bir ilk olma özelliğine sahip

Phonsai'nin Intel AppUp'a kabul edilmiş olmasıyla ilgili bir açıklama yapan Bircom Yazılım Grup Direktörü Tolga Seçilmiş, "Phonsai projesi 2008 yılından bu yana üstünde çalıştığımız, TÜBİTAK destekli bir proje. Projenin temel amacı çok farklı cep telefonları ve mobil işletim sistemleri için tek bir kaynaktan mobil dokümanlar üreterek gönderiminin ve raporlanmasının yapılabilmesi. Phonsai firmaların ve kurumların farklı model ve marka telefonu olan müşteri ve çalışanlarına ürün kataloğu, broşür, eğitim dokümanı, teknik bilgilendirme, pazarlama faaliyetleri için kullandıkları dokümanları gönderebilmeleri ve raporlayabilmelerini sağlayan bir platform. Proje birçok özelliğiyle dünyada bir ilk" dedi.

Phonsai ile sadece Türkiye'yi değil, dünyadaki tüm firmaları hedeflediklerini belirten Seçilmiş, "Phonsai mobil pazarlama yapan, şirket içi eğitimleri olan, son kullanıcıya destek veren, çağrı merkezi olan tüm firmaları hedefleyen geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Bu nedenle Intel AppUp platformunun uygulamamızı dünyada satılan tüm Intel Atom işlemcili bilgisayarlarla dağıtacak olması bizim için ayrı bir değer taşıyor," dedi.

Projeyi internet tabanlı tasarlamış olmalarına rağmen Intel'den gelen taleple Intel AppUp platformuna uyumlu hale getirdiklerini söyleyen Seçilmiş, "Phonsai, AppUp platformunda son kullanıcılara yönelik temel özellikleriyle bulunuyor. Ürünü bireysel olarak deneyen ve kurumsal versiyona geçmek isteyecek olan firmalara hizmet vermek için tüm altyapımızı hazırlamış durumdayız. Phonsai'nin Türkiye'den bu platforma kabul edilen 4. uygulama olması da bizim için gurur verici. Ancak Phonsai'nin AppUp entegrasyon sürecinde bizi en mutlu eden nokta Intel çalışanlarının projeye bizim kadar inanması oldu. Ürünün AppUp platformuna kabulü sürecinde gerek Intel İspanya Ofisi, gerekse Türkiye ofisinin özverili çalışmaları ve yardımları için kendilerine çok teşekkür ediyoruz" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun