Genel 20 ARALIK 2010 / 12:02

Philips 2011 model ses ürünlerini tanıttı

Acaba yeni ürünler gerçek ses tutkunlarını tatmin edebilecek mi? Yerinde bizzat denedik.

Acaba yeni ürünler gerçek ses tutkunlarını tatmin edebilecek mi? Yerinde bizzat denedik.


Philips, 2011 yılında ‘Ses Tutkunları'nın beğenisine sunacağı yeni ürünlerini tanıttı. Philips'in altı yeni teknoloji ve bu teknolojilere ait beş yeni ürünü kapsayan ‘Ses Tutkunları' kampanyası Philips Ses ve Görüntü Sistemleri Dünya Başkanı Wiebo Vaartjes'in katıldığı bir davetle tanıtıldı. Davet kapsamında katılımcılar yeni teknolojiler hakkında bilgi alırken ürünleri deneme fırsatı da buldu.

Ses sistemleri ve teknolojilerinin Philips için ayrı bir yere sahip olduğunu söyleyen Vaartjes, Philips'in 1930'lu yıllardan beri ses sistemleri üzerine çalıştıklarını ve sesin Philips için bir tutku olduğunu vurguladı.

Gelelim yeni ürünlerin özelliklerine ve etkinlikte bizzat tanışma fırsatı bulduğumuz bu ürünlere dair edindiğimiz izlenimlere.

DS9000 Fidelio Primo Docking Hoparlör

DS9000 Fidelio Primo Docking Hoparlör, iPhone ve iPod'un yanında iPad için de destek veren ve ahşap gövdesiyle dikkat çeken bir ses sistemi. Fidelio Primo'nun kıvrımlı gövdesi ve kutu şeklindeki hoparlörleri sesin düz bir hareket yerine, dalgalı bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. 12 milimetrelik ahşap duvarlar titreşim ve gürültüyü emerken, basların daha sık ve derinden gelmesine olanak tanıyor.

Etkinlik sırasında hoparlörü dinlerken gerçekten de ses netliği ve farklı frekansları ayrıştırma konusunda ürünün çok iyi bir performans ortaya koyduğunu gördük. Bununla birlikte oldukça büyük bir yer kaplayan sistemin üzerinde adı i ile başlamayan cihazları bağlamak için bir Line-in girişi bulunmuyor. Ayrıca telefonunu veya müzik çalarını yanında taşıyanlar için evde aygıtın atıl kalmaması adına cihazın üzerinde hiç olmazsa bir radyo bulunması bizce çok şık bir hareket olurdu. Düşünün ki elinizde harika bir ses sistemi var, ama siz sabah telefonunuzu yanınıza alıp gittiğiniz için evde kalan eşiniz bununla hçbir şey dinleyemiyor. Garip olmuş.

HTS9520 Immersive Sound Ev Sinema Sistemi

Philips 360Sound teknolojisi, sesin her açıdan size ulaşmanıza olanak tanıyor. Philips HTS9520 Immersive Sound Ev Sinema Sistemi etrafınızın tamamen sesle dolmasını sağlarken, kendinizi bir sinema salonunun tam ortasında hissediyorsunuz. Odanın neresinde olursanız olun, sizi sesin tam ortasına alan Immersive Sound sahip Wi-Fi özelliği sayesinde ev sinema sisteminiz üzerinden dilediğiniz çevrimiçi içeriğe ulaşmanıza da imkan veriyor.

3D Blu-ray oynatıcılı HTS9520, tam bir sinema deneyimi sunmak için, yan sürücülerin yanı sıra gelişmiş başka özellikler de kullanıyor. Soft dome tweeter'lar, yüksek ve orta frekansları tüm netliğiyle çoğaltarak toplam ses kalitesini artırıyor. Daha ileri düzeyde gerçek, surround ses efekti yaratmak için, ekstra amfiler ile Philips'in tescilli ses algoritması birleştiriliyor. DTS-HD Gelişmiş Dijital Çıkış ve Dolby True HD, Blu-ray disklerden en yüksek kalite ses elde etmeyi garantiliyor. Stüdyo kaydından neredeyse ayırt edilemeyen sesle, sanatçının duymanızı istediği şeyi tam olarak duyuyorsunuz.

Yukarıdakiler şirketin kendi kullandığı ifadeler. Açıkçası Philips'in toplantısında bu tarz bir çevresel ses sistemini deneyimleyecek bir platform yoktu. Fakat uydu hoparlörlerin her birinin üst üste iki parçadan oluşması ve her bir parçanın birbirine 90 derece açılyla yerleştirilmesi, burada değişik bir şeyler olduğunu ortaya koyuyor. Daha önce böyle bir yaklaşımla karşılaşmamıştım, muhtemelen işe yarıyordur.

HTS7140 Ambisound'lu SoundBar Ev Sinema Sistemi

Evde sinema izlerken, sinema salonunda olduğu gibi çevresel ses etkisi yaratmak için çevresel hoparlör sistemlerine ihtiyaç duyarsınız. Ancak surround sistemlerdeki çoklu hoparlörler ve kablolar bazen yorucu hale gelebiliyor. Philips Ambisound SoundBar Ev Sinema Sistemi, bu konuda bir çözüm ortaya koyarak dağınıklığı önlerken, tek düzlemden ideal bir çevresel ses deneyimi sunmayı vaat ediyor. Sistem, çevresel etkinin yaratılması için psiko-akustik fenomene dayalı bir teknoloji kullanıyor. Ek olarak Ambisound özellikli SoundBar, birinci sınıf bir 5.1 ses sistemlerinde olduğu gibi 6 amfiye sahip.

Sistem güzel ama, bir ziyaretçinin isteği üzerine ses son ayarına kadar açılırken, ses üst sınırının yaklaşık yüzde 80'inden itibaren başlayan çatlamaları ve çatallanmaları affedebildiğiniz sürece. Aslında bu tarz sistemlere verebildiği performansa eşdeğer olarak 'poor man's surround' demek isterdim ama fiyatları da öyle pek ucuz sayılmaz. Ayrıca bir zamanlar Philips'in kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına insanları ürünlerin karşısına oturtup günlerce kullanımı gözledikleri bir laboratuvara sahip olduğunu bizzat görmüştüm. Deneyime böylesine önem verdiğini iddia eden bir şirket sırf güzel görünmesi adına nasıl olur da bu kadar facia bir uzaktan kumanda tasarımına imza atar anlamış değilim. Ne demek istediğimi anlamak için kumandayı burada görebilirsiniz.

MCD900 SoundSphere hoparlörlü Philips Hi-Fi Sistem

Canlı müzik dinlerken, ses dalgaları kaynağından doğal olarak yayılıyor. Suyun dairesel dalgalarına benzeyen bu ses dalgaları küreseldir ve kulağınıza hiçbir engelle karşılaşmadan ulaşır. Geleneksel bir hoparlör sesi bozarak dışarıya düz, kısıtlı ve yapmacık verir. Diğer yandan ideal bir hoparlör, sesi tek bir noktadan, canlı bir performansta olduğu gibi küresel ses dalgalarıyla yayar.

MCD900 SoundSphere hoparlörler, kendinizi tam da müzisyenlerin performans sergilediği yerde hissetmeniz için tasarlandı. Ses aslına en uygun şekilde yeniden üretilir; saf, detaylı ve doğaldır. Hatta öyle iyidir ki ses sisteminizi tamamen unutup müziğe odaklanırsınız.

Diyecek hiçbir sözüm yok. Tasarım ve ses kalitesi açısından ortamda beni en çok etkileyen ürün bu oldu. Ses o kadar duru ve başarılı ki, romantik akşamlar için tasarlanmış küçük bir mekanı doğrudan bu sisteme emanet edebilirsiniz.

GoGear Muse MP4 Çalar

FullSound teknolojisine sahip Philips GoGear Muse MP4 Çalar da siz hareket halindeyken kaliteli müzik dinlemenizi sağlıyor. Sahip olduğu teknolojiyle seste ideal berraklık ve denge sunan GoGear Muse MP4 Çalar, sıkıştırılmış müziği detaylarıyla hissetmenize yardımcı oluyor. FullSound teknolojisi, dijital olarak düzenlenmiş müziği analiz ederek kayıp kısımların zenginleştirilmesini sağlıyor. Gürültülü bir ortamda dahi FullSound sayesinde müziğin sesini artırmadan sabit bir seviyede dinlemenize imkan veren GoGear Muse MP4 oynatıcı, sahip olduğu 3.2 inç HVGA ekran sayesinde 16:9 filmleri seyretmenize de olanak tanıyor. MicroSD yuvası sayesinde 32 GB'ye kadar kapasite sunan GoGear Muse MP4 Çalar, dokunmatik ekranıyla dosyalarınızı parmak ucunuzla kontrol etme imkanı sunuyor.

Ürün güzel, fakat ürünlerini MP4 player olarak konumlandıran bir uzakdoğulu merdivenaltı üreticileri gördüm bir de Philips'i. Full Sound gerçekten işe yarıyor gibi, ama oluşan etkinin eninde sonunda yapay olduğunu akılda tutmakta fayda var. Özel tasarım kulak içi kulaklıklar ise gerçekten çok güzel.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun