Genel 29 OCAK 2010 / 06:09

Pfizer Türkiye'de Ar-Ge kurdu

Hacettepe Üniversitesi ve Pfizer, Türkiye'de ilaç keşfinin önünü açacak işbirliğine imza attı.

Hacettepe Üniversitesi ve Pfizer, Türkiye'de ilaç keşfinin önünü açacak işbirliğine imza attı.


Hacettepe Üniversitesi ve Pfizer, yeni bir projeye imza atmak üzere bir araya geldi. 26 Ocak'ta Hacettepe Üniversitesi Teknokent'inde açılışı gerçekleştirilen Pfizer Ar-Ge Ofisi ile Türkiye'deki ilaç araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin nitelik ve nicelik açısından derinleştirilmesi ve Türkiye'de yeni molekül keşfi alanında yürütülen çalışmaların desteklenmesi hedefleniyor.

Bunun yanında Hacettepe Üniversitesi ve Pfizer Türkiye arasında ilaç geliştirmesine yönelik yeni bir işbirliği protokolü de imzalandı. Bu amaçla Hacettepe Üniversitesi, Pfizer Dünya İlaç Araştırma ve Geliştirme Bölümü ve Pfizer Türkiye yetkililerinden oluşan 10 kişilik bir Yürütme Kurulu oluşturuldu. İşbirliği kapsamında kurumların karşılıklı olarak ilgi alanlarının örtüştüğü konularda yeni öneriler değerlendirilecek ve ilaç keşfine yönelik farklı programlar planlanarak hayata geçirilecek. Bu programlar bilgi transferi, altyapı iyileştirmeleri ve bilimsel araştırmaların teşvikini kapsayacak.

İlaç keşfi ve geliştirilmesinin önünü açmak için inovasyona değer veren bir Türkiye yaratmak hedefiyle çalıştıklarını belirten Pfizer Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin Demircan, "Hacettepe Üniversitesi ile yaptığımız bu işbirliği, Türk bilim dünyasının uluslararası alandaki başarılarını daha da ileriye götürecek. Örneğin; çeşitli nedenlerle fikir aşamasında kalmış umut vaat eden projeler, Pfizer Ar-Ge ofisi tarafından değerlendirilecek ve uygun bulunduğu takdirde projelerin yürütülmesi için gerekli kaynak sağlanacak. Böylece, ileride yeni ilaç molekülü keşfi gibi çok önemli buluşlar Türkiye'de gerçekleştirilebilecek. Artık Orhan Pamuk'tan sonra Nobel'i başka alanlarda da kucaklayacağımıza, bu tür işbirliklerinin Türk bilim dünyasına Nobel'li bilim adamları kazandırmanın yolunu açabileceğine inanıyoruz" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun