Genel 30 HAZİRAN 2010 / 14:38

Petrol sızıntısı bitmedi bitmiyor

Farklı ortamlarda çevre felaketi tartışılıyor, herkes kendine göre yorumluyor.

Farklı ortamlarda çevre felaketi tartışılıyor, herkes kendine göre yorumluyor.


Meksika körfezindeki sızıntı denenen çeşitli yöntemlere rağmen son bulmadan devam ediyor. 11 kişinin hayatını kaybettiği feci patlamanın üzerinden aylar geçmesine rağmen olumlu sonuç henüz gelmedi. Her gün okyanusa binlerce varil petrol akmaya devam ediyor.

Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Stanford Üniversitesi Çevre Bilimleri Merkezi Öğretim Görevlisi ve Biyolog Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, "Bu felaket ekolojik sisteme kökten zarar verdi. Her kurtarılan hayvan çok önemli ancak bu ekolojik krizin boyutunu pek değiştirmeyecektir" dedi.

21 yıl önce meydana gelen Exxon Valdez petrol tanker kazası olayını anımsatan Şekercioğlu, Meksika körfezindeki felaketin bu olayı da geride bıraktığını vurguladı.

Bu arada Facebook'ta bulunan "Boycott BP" (http://www.facebook.com/BoycottBP) sayfası da bir süreliğine ortadan kayboldu. Facebook'tan gelen açıklama, bunun teknik bir arızadan kaynaklandığı yönündeydi. Ancak BP'nin daha önce de Google aramalarındaki reklamları satın almasıyla, sosyal ağlardaki tepkileri de kontrol etmek isteyebileceği düşünülüyor.

Ayrıca bu büyük felakete tepki göstermeyi amaçladığını ifade eden bağımsız oyun yapımcısı Super Boise, "Crisis in the Gulf" isimli oyunu piyasaya sürdü. Oyunda petrol sızıntısının etkilerinden kurtulmaya çalışılıyor. Ancak oyunun bir dolardan indirilebilir olması bu konuda Super Boise'un samimiyetini sorgulatıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun