Genel 05 KASIM 2010 / 08:25

Petrol bitiyor, ortalık karışıyor

Rezerv bölgeleri değişiyor, şirketler her yerde arama yapmak isterken çevreciler karşı çıkıyor.

Rezerv bölgeleri değişiyor, şirketler her yerde arama yapmak isterken çevreciler karşı çıkıyor.


Petrol arama şirketleri artık oldukça derin sularda ve çevresel, politik risklere rağmen petrol arıyor. Dünyadaki azalan petrol kaynakları sebebiyle bir sektörün çırpınışları görülüyor.

Şirketler artık okyanus derinliklerinde petrol aranarak kimyasal maddeler enjekte edilmesiyle petrolün su yüzeyine çıkarılması gibi denemeler yapıyor. Bu durum hem çevrecileri hem de devletleri endişeye sevk ediyor. Çünkü hem maliyetler artıyor, hem de olası bir sorunda çevresel geri dönüşümü zorlaştırıyor.

Kuzey kutbundan Küba'ya, Küba'da da Nijerya körfezine kadar uzanan bölgede aramalar yoğunlaşırken, bu geniş coğrafyada ülkeler ortak çalışmaya alışık olmadığı için gerekli önlemler alınması da zorlaşıyor.

Önümüzdeki dönemde Atlantik Okyanusu'nun Brezilya, Küba ve Kanada'ya yakın kısımlarında bulunan petrol kuyularında Meksika'da yaşanan faciaların yaşanmasından endişe ediliyor.

Petrol arayışları dünyanın başka yerlerine kaydı

Araştırmacılar Brezilya kıyılarına yakın sularda 8 milyon varillik rezerv bulunduğunu düşünüyor. Son dönemde ABD, Rusya, Norveç, Danimarka ve Kanada Kuzey Kutbu'nda yer aldığı hesaplanan 90 milyon varillik petrol ve doğal gaz rezervi nedeniyle birbirine girmişti. Konuyla ilgili ülkeler, rezervin kendi kıta sahanlığında olduğunu söyleyerek hak iddia ediyor.

Bazı analistlerin görüşlerine göre dünyadaki petrol üretiminde zirveye gelindi. Bundan sonraki süreçte başlayacak gerileme de şirketlerin zor yolları tercih etmesine sebep oluyor. Aslına bakılırsa 1,2 trilyon varillik bir petrol rezervi bulunuyor. Ancak bu rezervin çıkartılıp kullanılabilmesi için önceki gibi uygun zemin kalmadı.

Artık dünya üzerinde petrol bulabilmek gittikçe zorlaşıyor. Bunun yanında 2030 yılında dünya çapında enerji ihtiyacının yüzde 40 artması bekleniyor.

Çevreci gruplarsa özellikle Kuzey Kutbu'nda gerçekleşmesi beklenen doğal gaz ve petrol rezervlerinin çıkarılması çalışmalarına karşı çıkıyor. Çalışmalar esnasında koşulların zorluğu sebebiyle çalışan sağlık ve güvenliğinin tehlikeye girmesinin yanında kutupta yaşayan canlı çeşitliliğinin azalması olasılığı da endişeleri artırıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun