Genel 09 EKİM 2008 / 12:47

Pencerelerinizi ışık kaynağı olarak kullanma vakti geldi

Lutron Elektronik şirketi ürettiği motorize jaluzilerle, aydınlatma kontrol ve gölgeleme olayına ışık tutuyor.

Lutron Elektronik şirketi ürettiği motorize jaluzilerle, aydınlatma kontrol ve gölgeleme olayına ışık tutuyor.


 


Aydınlatma kontrol sistemleri alanında yenilikler ardarda geliyor. Şirketler, evlerdeki ışıkların daha etkili ve konforlu olması için sistemler üretmeye odaklanıyor. Motorize jaluziler de bu alanda sunulan yenilikler arasında yer alıyor.


Işık gruplarını aydınlatan ya da loş ışık seçenekleri sunan tuş takımları, motorize jaluzi ve perdeleri de açıp kapayabiliyor. Ayrıca ışıklar ve gölgeler gerçek bir uyum içinde, ev sahibinin güneş ışığını aydınlatma kaynağı olarak kullanmasını sağlıyor. Lutron şirketi bu alandaki çalışmaları için 41 yeni kumaş üretimi ile, Siovia adlı gölgeleme sisteminde kullandığı kumaş çeşitini ikiye katlamış.Koleksiyon çok çeşitli tasarım, desen ve renk yelpazesiyle her zevke hitab edebiliyor.


Lutron’un medya ilişkileri müdürü, Lutron’un  bu yeni kumaşları, iç mekan tasarımcılarından aldıkları bilgi ve örnekler dahilinde  tasarladıklarını belirtiyor. Bunların içinde yakma, dokuma ve kamuflajlı kumaşlar  bulunuyor. Yakma kumaşlarda boya kullanılmadığı için ışık çok daha etkili bir şekilde yayılıyor. Dokuma kumaşlarla mekâna derinlik ve boyut eklenmesi sağlanıyor. Kamuflajlı kumaşlar ise şekillerin ve gölgelerin net görünümünü azaltıyor. Ayrıca kumaşların çoğu zararlı kimyasallar içermiyor.