Genel 21 KASIM 2008 / 12:15

PC'ye azalan talep Dell'i de etkiledi

Dell, Perşembe günü yaptığı açıklamada yılın üçüncü çeyreğinde ciro ve kâr düşüşü kaydettiklerini açıkladı.

Dell, Perşembe günü yaptığı açıklamada yılın üçüncü çeyreğinde ciro ve kâr düşüşü kaydettiklerini açıkladı.


Dell, Eylül sonu net gelirinin geçen sene 766 milyon dolarken, bu yıl aynı dönemde 727 milyon dolar olduğunu söyledi. İkinci çeyreğin sonunda başlayan talep düşüşü ile şirketin cirosu yüzde 3,1 düşüşle 15,16 milyar dolara geriledi. Şirket mevcut çeyreğin durumuyla ilgili açıklama yapmazken ürün taleplerinde sıkıntının devam edeceğini belirtti.


Dell, düşüş süresi boyunca harcamaları kısmaya devam edecek. İkinci çeyrekten 2.200 daha az çalışanla yola devam eden şirket, işletim harcamalarını yüzde 11 azalttı. Bu sayının yıl sonunda 8.900 kişiye ulaşması bekleniyor.


Dell'in açıkladığı rakamlara göre, Kuzey Amerika'daki satışlardan elde ettiği gelir yüzde 8, Avrupa'da ise yüzde 5 geriledi. Orta Doğu ve Afrika gelirleri sabit kalırken Japonya satışlarında yüzde 15 oranında bir artış yaşandı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun