Genel 10 ŞUBAT 2009 / 08:54

PC satışlarının son 8 yıldaki ilk düşüşü

IDC teknoloji araştırma grubunun raporuna göre, PC sektöründeki problemler, 2009 PC satışlarında düşüşe neden oluyor.

IDC teknoloji araştırma grubunun raporuna göre, PC sektöründeki problemler, 2009 PC satışlarında düşüşe neden oluyor.


2001 yılından bu yana sürekli yükseliş gösteren kişisel bilgisayar satışları, endüstri analistlerine göre 2009’da tersine dönüyor. Yıl başından beri kötüye giden durumun, pazarın hiç beklenmeyen kısımlarına bile yayıldığı söyleniyor.


Büyümenin ana kaynağı olarak görülen gelişen pazarın da durumu farklı değil. IDC geçen yıl satılan PC adedinde yüzde 4'lük büyüme tahminini açıklamıştı. Gelişmelere bakılırsa bu tahmin tutmayacak. Microsoft geçen ay yaptığı açıklamada, 2009’un ilk yarısının, geçen yılın son çeyreğinden bile daha güçsüz olacağı konusuna dikkat çekmişti.


Şirket düşen PC satışlarına karşın, Windows 7 işletim sistemini piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Temmuz ayında çıkması beklenen sistemin, mevcut Vista sistemi yüzünden PC almaktan kaçınan kitleler tarafından seçileceği düşünülüyor.


Satışlara bir balta da netbook bilgisayarlar vuruyor. 2008’in son çeyreğinde 8 dizüstü bilgisayara karşı 1 netbook satışı gerçekleşirken, 2009’da netbook satışlarının ikiye katlanması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun