Genel 17 NİSAN 2009 / 08:18

PC dağıtım oranında yüzde 7.1'lik düşüş

PC sektörü, düşen fiyatlar ve netbookların artan popülaritesi karşısında zor günler geçiriyor.

PC sektörü, düşen fiyatlar ve netbookların artan popülaritesi karşısında zor günler geçiriyor.


IDC'nin açıklamasına göre dünya çapında yapılan PC dağıtımı, 2009'un ilk çeyreğinde yüzde 7.1 azaldı. Araştırma firması Gartner ise, dünyadaki PC satışlarının son çeyrekte 6.5 düştüğünü, ABD satışlarının bu düşüşten çok etkilenmediğini belirtti. IDC, sonuçların aslında beklediği oranlardan daha iyi olduğunu söyledi.


PC'ye olan talebin geçmiş dönemlerdeki düşüşlere oranla daha fazla esneklik gösterdiğini, netbook dağıtımlarının ise yıl içinde daha da artmasını bekleyen IDC, gelecek çeyreklerde ekonominin iyileşeceğini ve daha sabit bir üretim oranı yakalanacağını tahmin ediyor. Gartner ise daha kötümser bir yaklaşım içinde. Gartner Araştırma Müdürü George Shiffler, dağıtım kanalında envanter stoğu yapıldığına dair kanıt olduğunu, ancak bunun talepteki iyileşmeye bir işaret sayılmaması gerektiğini söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun