Genel 12 ARALIK 2011 / 13:00

PayPal dolandırıcılara savaş açtı

PayPal, kullandığı teknolojiler ve sürdürdüğü işbirlikleri ile farklı dolandırıcılık yöntemlerini engelleyerek güvenli bir alışveriş ortamı sunuyor.Son dönemde yükselişe geçen internette dolandırıcılık vakaları, online alışverişte güvenlik konusunu tekrar gündeme taşındı. 2011 yılının başında Türk Lirası ile hizmet vermeye başlayan online ödeme sistemi PayPal ise Türk kullanıcısının online alışverişte finansal bilgilerini paylaşma endişesini ortadan kaldırıyor.

E-ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği’nin kullanıcılara önerdiği PayPal kullanıcılarının kişisel ve finansal bilgilerini paylaşmıyor ve gerek kendi teknolojisi gerekse sürdürdüğü işbirlikleri ile farklı dolandırıcılık yöntemlerini engelleyerek güvenli bir alışveriş ortamı sunuyor.

Bilişim sektörü son 10 yılda küresel olarak büyük bir gelişme gösterdi. Bu trendin bir parçası olarak bugün online alışveriş ve sanal satın alma eğilimleri gündemi meşgul ediyor. Araştırmalara göre, Türkiye’de online alışveriş sitelerine duyulan güven eksikliği ve kullanıcının finansal bilgi paylaşımında öngördüğü riskler hala online alışverişe ket vuran engellerin başında yer alıyor. PayPal Türkiye Ülke Müdürü Kıvanç Onan, PayPal’ın kendini sürekli yenileyen anti dolandırıcılık sistemine sahip olduğuna dikkat çekerek, “Dolandırıcılık sitelerine karşı özel algılama araçlarımız olduğu gibi sadece bu siteleri belirlemek ve kapatmak için çalışan elemanlara sahibiz” diye konuştu.

Pazar 2010 yılında 4,5 milyar dolara ulaştı

Türkiye’de online alışverişin çok hızlı artış gösterdiğine değinen PayPal Türkiye Ülke Müdürü Kıvanç Onan, 2010 yılında 4.5 milyar dolarlık e-ticaret potansiyeline ulaşıldığını belirtti. E-ticaret’in dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükselişe geçtiğini dile getiren Onan, “Türkiye, online işletmeler ve dolayısıyla online ödeme sistemleri için büyük bir pazar oluşturuyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde büyüyecek olan e-ticaret ile birlikte online ödeme sistemleri de yaygınlaşacak” dedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Ekim ayında 872 kişiyi dolandırdıkları gerekçesiyle bir çeteyi yakaladığını ve son dönemde bu tür dolandırıcılık haberlerinin artış gösterdiğine değinen Onan, “Sektör ortaklıklarımız ile internet servis sağlayıcılarla yakın çalışarak belirlenen sahte sitelerin kaldırılmasını sağlıyoruz. Sahte siteler ve kimlik hırsızlığına karşı yapılanmış sektörel organizasyonlar ile ortaklaşa çalışmalar yürütüyoruz. Online güvenlik merkezimiz sayesinde kullanıcılara internette daha güvenli kalmalarını sağlayacak bilgiler sunuyoruz. Tüm bunlara ek olarak, PayPal alıcı koruma politikası ile üçüncü partilerle yaşanacak sorunlar için geri ödeme yaparak kullanıcılarımızı koruyor” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun