Genel 01 KASIM 2010 / 14:03

Paul McCartney'nin sanat arşivi dijital ortama aktarılıyor

HP, geliştirilen özel bulut bilişim teknolojisiyle sanatçının arşivini sevenleriyle paylaşıyor.

HP, geliştirilen özel bulut bilişim teknolojisiyle sanatçının arşivini sevenleriyle paylaşıyor.


Beatles grubunun efsanevi müzisyenlerinden Paul McCartney'nin sanat arşivi, HP'nin geliştirdiği özel bulut bilişim teknolojisiyle dijital ortama aktarmak ve sanatçının hayranlarıyla paylaşmak için McCartney Productions Limited (MPL) şirketiyle anlaşma imzaladıkları açıklandı.

Paylaşılacak arşivde McCartney'nin arşivinde şimdiye dek önemli bir kısmı gizli kalan çeşitli resimler, sanat eserleri, tablolar, filmler, videolar ve dünyanın gelmiş geçmiş en popüler bazı şarkılarının ilk sürümleri bulunuyor.

Ayrıca, McCartney'in arşivinde sanatçının başarılı kariyeri boyunca elde ettiği ve toplumda iz bırakmış olan bazı ünlü görseller de yer alıyor. Bunlardan biri de McCartney'in Beatles sonrasında en çok satan albümü olan "Band on the Run"ın (Wings grubu) kapak görseli.

HP, MPL ile işbirliği yaparak arşivdeki eserleri dijital ortama aktaracak ve McCartney hayranlarının bunlara internet üzerinden kolayca erişebilmesi için son teknoloji ürünü bir içerik yönetim sistemi tasarlayacak. Bunun ardından sanatçının arşivi özel bulut bilişim ortamına aktarılacak. Dijital arşiv kısmen hayranların erişimine sunulacak ve isteyen herkes McCartney'nin eserlerine ulaşabilecek.

Detaylı bilgiye http://www.paulmccartney.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.