Genel 03 ŞUBAT 2010 / 13:33

Pardus 5 yılı geride bıraktı

Linux temelli özgür işletim sistemi Pardus, 5. yaş gününü kutluyor.

Linux temelli özgür işletim sistemi Pardus, 5. yaş gününü kutluyor.


Açık kaynak kodlu, özgür işletim sistemi Pardus, 5. yaşını kutluyor. Pardus'un ilk ürünü olan Çalışan CD, 2005 yılı Şubat ayında Gaziantep Üniversitesi'nde düzenlenen Akademik Bilişim Konferansı'nda kamuya duyurulmuştu. Pardus, 2003 yılında TÜBİTAK UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Enstitüsü) bünyesinde bir olurluk ve planlama projesi olarak başlatılmış ve hızla çekirdek bir teknik ekip toplanarak Linux temelli, açık kaynak kodlu ve GNU GPL özgür lisanslı bir işletim sistemi dağıtımı geliştirme işine girişilmişti. Bugün varılan noktada Pardus, geniş kitleler tarafından yakından takip edilen ve her geçen gün artan sayıda kurum tarafından tercih edilen bir işletim sistemi haline geldi.

TÜBİTAK UEKAE, Pardus projesinin özellikle katma değerli hizmetlerini iş ve çözüm ortakları eliyle sağlamayı ve Pardus etrafında bir özgür yazılım ekosistemi yaratmayı planlıyor. Bu kapsamda 10'dan fazla firmayla Pardus Göç Ortağı anlaşması yapan enstitü, 2010 yılı sonunda bu sayıyı 100'e çıkarmayı hedefliyor. Bu sayede Türkiye'nin her yanında çok sayıda Pardus'a göç projesi eş zamanlı olarak yürütülebilecek. Eğitim, yazılım ve donanım alanlarında da iş ortaklığı görüşmeleri yürüten UEKAE, 2010'u tanıtım ve iş bağlantılarına ayırdı. UEKAE'nin hedefi 2012 yılı sonunda Pardus ekonomisinin büyüklüğünü 50 milyon TL üzerine çıkarmak.

Pardus'un 2007'nin başından bu yana "Özgürlük İçin" sloganı ile yayınlanan ozgurlukicin.com portali de Pardus kullanıcılarını bir araya getiriyor. Türkiye'nin özgür yazılım haber, bilgi ve tartışma sitesi olan ozgurlukicin.com yüz bini aşan okuyucuya ulaşan aylık e-dergisi, 15 bin üyeli forumu ve internet ansiklopedisi (wiki) ile Pardus kullanıcılarının birincil destek noktası. Önümüzdeki günlerde podcast yayınlarına da başlayacak olan portal, Pardus'un 5. yılı dolayısı ile geleneksel piyango düzenledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun