Genel 13 AĞUSTOS 2009 / 13:32

Pardus 2009 yeni projelere gebe

Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman, işletim sistemiyle ilgili yeni planlarını aktardı.

Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman, işletim sistemiyle ilgili yeni planlarını aktardı.


TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen Pardus’un yaklaşık iki hafta önce kullanıcıya sunulan 2009 sürümüyle ilgili ayrıntılar bugün gerçekleştirilen etkinlikte aktarıldı. Toplantıda Pardus geliştirici ekibi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Linux tabanlı Pardus İşletim Sistemi’nin çıkış noktasına değinen Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman, 2003 yılından bu yana Pardus konusunda attıkları adımları anlattı. 2005 yılında ilk sürümü çıkan Pardus’un dört yılda beş ana ve beş yan sürümü hayata geçti.

İşletim sistemini kolay kullanım, Türkçe’ye düzgün destek ve inovasyon sağlamak amacıyla geliştirdiklerini belirten Tekman, yaptığı sunumda Pardus 2009’la gelen yenilikleri aktardı. Pardus kullanımı yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirten Tekman, işletim sisteminin geniş kitleler tarafından kullanılması için çalıştıklarını; uluslararası boyutta da yeni projeler için görüşmelerin sürdüğünü aktardı.

Kamuda yaygınlaşma

Kamu tarafında Pardus’un yaygınlaşması öncelikli bir hedef. Tekman, gelecek dönemde kamu tarafında Milli Savunma Bakanlığı ile yaptıkları çalışmalar dışında yeni projelere imza atmaya hazırlandıklarını ifade etti. 2010 yılında Pardus’un netbook uyumlu sürümünün kullanıcıya sunulması planlanıyor. Diğer yandan iş ortaklıkları konusunda çalışmalarının sürdüğünü belirten Tekman, AB çapında da belirli projelere imza atmaya hazırlandıklarını kaydetti. Tekman, “2011-2012 itibariyle Pardus’un küresel bir marka haline gelmesini hedefliyoruz. Önümüzdeki üç yıl çok kritik. Bu durum, üç yıllık süreçte netleşecek” dedi.Pardus’ta farklı Linux dağıtımlarının özelliklerini içeren melez bir yapının hedeflendiğini belirten Tekman, işletim sisteminin geliştirilmesi için şimdiye kadar 4 milyon dolar harcandığını sözlerine ekledi. Pardus ekibi geliştirmelerini sürdüdüğünü belirten Tekman, üç yıl için yaklaşık 20 kişi olan ekiplerini 100 kişiye çıkarmayı ve destekleyici kullanıcı zincirini de çok daha fazla genişletmek istediklerini kaydetti.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun