Genel 15 TEMMUZ 2010 / 11:46

Parayla saadet bal gibi de oluyormuş

İnsanların gelir düzeyi arttıkça hayattan alınan tatmin de artıyor.

İnsanların gelir düzeyi arttıkça hayattan alınan tatmin de artıyor.


Pazar araştırma şirketi Gallup tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre atalarımız yanılıyor, zira parayla saadet bal gibi de oluyor. 132 ülkeden 136 binden fazla kişinin katıldığı araştırma, gelir düzeyi yükseldikçe yaşamdan alınan tatminin de yükseldiğini ortaya koydu.

Gelir düzeyi ve mutluluk arasında kuvvetli bir bağ olduğu sonucunu çıkaran araştırmada katılımcılara bir takım detaylı sorular soruldu. Katılımcıların yaşam standardı, gelir düzeyi, yemek ve barınmak gibi temel ihtiyaçları, sahip olduğu şeylerin hayatı nasıl kolaylaştırdığı ve psikolojik ihtiyaçlarının ne ölçüde karşılandığı sorgulandı.

Sonuçlar gelir düzeyi ile mutluluk arasındaki güçlü ilişkiye dikkat çekerken, hayattan keyif almak için aile, iş yaşantısı, dostluk ilişkilerinin de önemli etkenler olduğunu savunuyor. Araştırmanın başkanlığını yapan Illinois Üniversitesi’nden Profesör Ed Diener, gelir düzeyi artıkça mutluluğun artığı gerçeğini belirtirken, pozitif düşüncenin ise yalnızca parayla değil başarılı bir iş yaşantısı, mutlu aile ve arkadaş çevresi, toplumdan saygı görmek gibi sosyal destekle de artığını söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun