Genel 24 MAYIS 2010 / 14:54

Para mutluluk getiriyor, ama ufak ufak

Satın alınan küçük şeyler insanların genel mutluluklarını olumlu etkiliyor.

Satın alınan küçük şeyler insanların genel mutluluklarını olumlu etkiliyor.


Yapılan bir araştırmaya göre arada bir alınan büyük şeyler insanı bir yere kadar mutlu etse de, sık sık alınan küçük şeyler daha fazla mutluluk veriyor.

Journal of Consumer Psychology'de yayınlanan araştırmaya göre, sürekli gösteriş içinde para harcayanlarda küçük küçük alışveriş yapanlardaki kadar memnuniyet gözlenmiyor. Araştırmada verilen örnek de oldukça ilginç. İddia edildiğine güzel bir konsere gidildiğinde daha az para verip ayakta konseri izleyenler, aynı konser için daha çok para verip daha iyi koltukta oturanlara göre daha mutlu oluyor.

Araştırmadan çıkan bazı öneriler de var. Para harcarken mutluluğu elde edebilmek için öncelikle bütçe sınırları içinde kalınmalı. Aksi takdirde insanlara stres yükleniyor ve mutluluk gelmiyor. Ayrıca tek bir organizasyona tüm parayı yatırarak en iyi yerde bulunmaktansa, çok sayıda organizasyonda yer almayı tercih etmenin insanları daha da mutlu edebileceği belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun