Genel 20 EKİM 2010 / 10:29

Panasonic 3 boyutlu dünyasını tıra doldurup gezdirecek

Tırın ilk misafirleri olarak içerde neler olup bittiğine biz de bir göz atalım dedik.

Tırın ilk misafirleri olarak içerde neler olup bittiğine biz de bir göz atalım dedik.


Panasonic, 19 - 31 Ekim tarihleri arasında İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakasında ziyaretçileri teknolojinin üçüncü boyutuyla tanıştırmak üzere bir etkinlik düzenliyor. "Panasonic 3D Dünyası" adı altında düzenlenecek etkinlikte, her yaştan teknoloji meraklısı, Panasonic'in yakın zamanda satışa sunduğu 3D televizyon serisi, 3D ev sinema sistemleri ve 3D video kamera gibi üçüncü boyuta yönelik ürünlerini bir arada görebilecekler.

Panasonic 3D Dünyası'nın ilk durağı 19 - 24 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kanyon AVM, sonraki durağı ise 26 - 31 Ekim tarihleri arasında İçerenköy CarrefourSA otoparkı olacak.

Tırın içinde neler var?

Panasonic'in üç boyutlu çözümlerini sergilediği tır, farklı bölümlerde farklı teknoloji gösterilerinden oluşuyor. Birbirinden ayrı tasarlanmış küçük alanlarda, örneğin elinizdeki sihirbaz değneğini veya ipe bağlı topu kameraya sallayarak boyut algısındaki derinliği ölçebiliyor, kumandayı alıp oyun oynayabiliyor, farklı içeriklerin 3 boyutlu dünyada nasıl göründüğünü ve görüntülendiğini deneyebiliyorsunuz.

Panasonic bu işi gerçekten de becerebiliyor mu?

İşte geldik esas soruya. Etkinliğin ana temasını Panasonic ürünleriyle bir araya gelmek oluşturuyor. Panasonic de bu etkinliğin basın ayağına özgü olarak basın mensuplarını markaları gizlenmiş televizyonların karşısına geçirerek üç boyut algısının Panasonic televizyonlarla karşılaştırılmasını sağlayan bir deneme gerçekleştirdi. Ancak televizyonlardan biri zaten gözlüklerinin pili bittiği için kabloyla bağlanmıştı ve ideal görüş açısını yakalayabilecek kadar uzaklaşmamız bir türlü mümkün olmuyordu.

Diğer yandan markası gizlenmiş olmakla birlikte, gözlük tasarımı ve kasa yapısından dört harfli bir Japon markasına ait olduğunu yüksek olasılıkla tahmin ettiğimiz bir modelin karşısına geçtiğimizde büyük bir şaşkınlık yaşadık. Çünkü bu televizyonda görüntüdeki üç boyut algısı mutlaka tam karşıdan baktığınızda belirgin hale geliyordu. Kafanızı küçük bir açıyla da olsa yana çevirmeniz veya merkez noktadan biraz uzaklaşmanız görüntünün anında çatallanmasına neden oluyordu.

Lingo lingo şüpheler...

Bu gerçekten kötü bir deneyimdi, hatta gerçek olamayacak kadar kötü bir deneyimdi. Şimdiye dek farklı ortamlarda defalarca farklı üç boyutlu ürün örnekleriyle bir araya gelmemize rağmen bu kadar belirgin bir bozulmayla hiç karşılaşmamıştık. Bunun üzerine doğrudan Kanyon Teknosa'nın yolunu tuttuk. Satış görevlisine bize demo yapabilecek bir üç boyutlu televizyonu olup olmadığını sorduğumuzda, tesadüf odur ki Japon markası ve Panasonic'in ürünlerinin demo için hazır olduğunu söyledi. Gözlükleri taktığımızda şüphelerimizde haklı olduğumuzu gördük. Zira gerçekten de yukarıda gördüğümüz etki abartılmış bir etkiydi ve bakmakta olduğumuz modellerde böylesine net bir ayrım göze çarpmıyordu. Ya Panasonic televizyonların üst modelleri diğer markaların primitif modelleriyle yan yana koyulmuştu, ya da diğer markaların kalibrasyonla ilgili ciddi sıkıntıları vardı.

Hazır objektif bir ortamda ve doğal ışık altında iki televizyonu yan yana koymuşken, kontrolsüz ortamdaki objektif izlenimlerimizi de sizinle paylaşalım istedik. Öncelikle şunu itiraf etmek lazım, 3 boyut konusunda gerçekten de piyasada gözlemlediğimiz markalar arasında alan derinliğini yansıtma ve görüş açısı bakımından en başarılı sonucu ortaya koyabilen marka Panasonic. Fakat diğer yandan, en iyisi bile bu teknolojinin kabul edilebilir bir olgunluğa eriştiği anlamına gelmiyor (bakınız: http://bit.ly/bNspGs)

İşte Panasonic'in 3 boyuttaki artıları:

- Tercih edilen plazma teknolojisinden dolayı kontrast oranı gayet yüksek.- 3 boyutlu görüntülerde alan derinliğini yansıtma konusunda en başarılı sonuca sahip.- Gözlükleri gerçekten şık ve hafif.- İzleme açısı oldukça geniş. - Kafanızı hafif yan çevirdiğinizde bile üç boyut hissi kaybolmuyor. Ama bu durumda muhtemelen göz-beyin koordinasyonu ufuk çizgisinden uzaklaştığı için artan baş dönmesi etkisinden dolayı görüntüyü takip etmek zorlaşıyor. (Bu his gerçekten çok ilginç bir his. Keskin dönüş yapan bir uçağın içinde karşıya baktığınızda her şeyin düz olduğunu görmenize rağmen beyninizin aslında yan yattığınızı anlayıp sizi rahatsız etmesi gibi. Bu arada aynı nedenle 3 boyutlu televizyonların koltuğa uzanıp izlenemeyeceğini de öğrenmiş olduk, bu konudaki notumuzu düşelim.)

Ve 3. boyutta Panasonic'in geliştirmesi gereken konular:

- Gözlüklerin karartma oranı çok yüksek, ışık geçirgenliği diğerlerine kıyasla belirgin ölçüde düşük. Çalışırken etraf neredeyse güneş gözlüğüyle kıyaslanacak ölçüde kararıyor.- Nedendir bilinmez ama üç boyutlu görüntülerde baş ağrısı hissini en hızlı başlatan televizyon Panasonic. Defalarca denedik, defalarca onayladık.

3 boyutlu televizyon büyük bir yatırım, karar vermeden önce Panasonic'in tırını yakalamanızda fayda var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun