Genel 28 EKİM 2008 / 12:28

Panasonic’ten Avrupa’ya ‘eko fikirler’

Bir yıl önce çevre bilincini yaygınlaştırmak için ‘ekolojik fikirler’ girişimini başlatan Panasonic, bu çerçevede Avrupa için belirlediği yeni strateji ve hedeflerini açıkladı.

Bir yıl önce çevre bilincini yaygınlaştırmak için ‘ekolojik fikirler’ girişimini başlatan Panasonic, bu çerçevede Avrupa için belirlediği yeni strateji ve hedeflerini açıkladı.


Avrupa’da 2010 Mart ayına kadar sektör lideri olacak 20 ‘Üstün Çevreci Ürün’ü pazara sunmayı taahhüt eden Panasonic, üretiminde karbondioksit emisyonunu yüzde 10 azaltacak, Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) Kuzey Kutbu Programı’na sponsor olacak, çalışanlarının çevresel faaliyetlerini teşvik edecek.  


Panasonic, Avrupa’da karbondioksit emisyonunu 6.000 tondan fazla azaltmayı vaat ettiği yeni bir strateji açıkladı. “2.000’den fazla aracın yaydığı karbondioksit miktarına eşdeğer kazanım sağlayacak” yeni stratejinin hayata geçirilebilmesi için Panasonic; enerji tasarrufu sağlayan ürünler üretmeye ve yeni ‘ekolojik fikirler’ etiketine ağırlık verecek, dünya çapında müşterilerinin yanı sıra çalışanlarının da katılımıyla çevresel faaliyetleri teşvik edecek.  


Çevre sorunlarıyla ve öncelikle bu konudaki bilgi eksikliği ile mücadele etmek amacıyla oluşturulan ‘ekolojik fikirler’ platformu, ilk etapta Panasonic’e ait 294 adet üretim tesisinde “Temiz Fabrika” programıyla başlıyor. Bunlardan 2010 Mart’ına kadar karbondioksit emisyonlarını yüzde 10 veya 6.000 tondan fazla azaltılması hedefi koyulan 17 adedi, Avrupa’da bulunuyor.  


Panasonic Avrupa CEO’su Yoshiiku Miyata, “Panasonic’te tutamayacağımız sözler vermeyiz. Bizim ilgilendiğimiz, 21. yüzyılın global dünyasında gerçek bir fark yaratacak sürdürülebilir değişimleri başarmaktır. 1918’de kurucumuz Konosuke Matsushita’nın tüketici elektroniği alanında lanse ettiği ilk ürün, geri dönüşümlü malzemelerden yapılmıştı. Bu tarihten 90 yıl sonra, Japonya’da başlattığımız ‘ekolojik fikirler’ stratejisine göre Avrupa’da hareket planımızı açıklıyor olmaktan gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.  


www.panasonic.net/eco

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun