Genel 04 EYLÜL 2008 / 08:15

Panasonic’in 90 yıllık tarihi internette

Japon elektronik devi Panasonic 90. yılını kutlama etkinlikleri kapsamında sanal Panasonic Tasarım Müzesi’ni ziyarete açtı. Müzede şirketin 1918’den günümüze kadar teknoloji dünyasına katkıları ve icatları sergileniyor.

Japon elektronik devi Panasonic 90. yılını kutlama etkinlikleri kapsamında sanal Panasonic Tasarım Müzesi’ni ziyarete açtı. Müzede şirketin 1918’den günümüze kadar teknoloji dünyasına katkıları ve icatları sergileniyor.


Panasonic Tasarım Müzesi aralarında Türkçe’nin de olduğu 20 dilde hazırlanmış. Müzede Panasonic’in tasarım ve teknoloji dünyasına yenilik getiren ürünleri kronolojik olarak görülebiliyor. Ürünlerle ilgili özet bilgi ve fotoğraf galerileri bulunuyor. Bazı ürünlerin ilham kaynakları da anlatılıyor. Sitede ayrıca Panasonic’in kurumsal tarihi de kronolojik olarak görülebiliyor, şirketin Ar-Ge ve tasarım çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi alınabiliyor. Sanal müzenin ilk parçası 1918’de şirketin kurucusu Konosuke Matsushita tarafından tasarlanan ve Matsushita Elektrik’in ilk ürünü olan geliştirilmiş ekli fiş. Müzede aralarında 40 saate kadar çalışabilen mermi şeklinde bisiklet lambası, 1920’lerde devrim yaratan üç tüplü radyosu, ilk dikdörtgen tüplü televizyon, plastik çağı başlatan elektrikli süpürge, Panapet ve Toot-A-Loop adlı ilginç tasarımlı radyolar, A4 kağıt boyutunda müzik seti, ilk aşağı-yukarı hareket edebilen avize, ters dururken de çalabilen pikap, dünyanın ilk taşınabilir DVD oynatıcısı, dünyanın en küçük ve en hafif HD video kamerası gibi teknoloji dünyasını yönlendiren ürünlerle tanışıyorsunuz. Şirketin masaj koltuğu, mikrodalga fırın ve sayısal piyano da ürettiğini öğreniyorsunuz. Müzede şirketin çağdaş modelleri VIERA televizyonlar, LUMIX fotoğraf makineleri ve Toughbook dizüstü bilgisayarlara da yer verilmiş. Bilgi için: www.panasonic.eu/designmuseum/

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun