Genel 13 AĞUSTOS 2010 / 10:02

Palmtop alışkanlıkları değiştirmeye geliyor

Palm yeni konsept ürünü ile akıllı telefon ve bilgisayar kullanımını basitleştirmek istiyor.

Palm yeni konsept ürünü ile akıllı telefon ve bilgisayar kullanımını basitleştirmek istiyor.


Palm şu sıralar gündemde sıklıkla yer almayan şirketlerden biri olsa da, yeni fikirler sunmaktan çekinmiyor ve Palmtop cihazı ile çok konuşulacağa benziyor.

Şirketin hala üzerinde çalışmakta olduğu konsept cihazı Palmtop, aslında bir dizüstü bilgisayar. Ancak bünyesinde takılıp çıkarılabilen bir de cep telefonu bulunduruyor ve bu haliyle fazlasıyla dikkat çekiyor. Kablosuz bağlantı özelliği için kullanılan bu telefon bilgisayardan çıkarılabiliyor ve standart bir cep telefonu olarak kullanılabiliyor.

Şirket bu fikirle, temel cep telefonu işlevi giderek karmaşıklaşan akıllı telefonların ve dokunmatik ekranları hergeçen gün büyüyen bilgisayarların kullanımını basitleştirmek istiyor. Bilgisayardan ayrıldığında Bluetooth üzerinden çalışan telefon sadece ses komutlarını yani sadece aramalar için kullanıyor. Telefon, çaldığında bilgisayardan çıkarılıp yeniden yerine takılabiliyor. Telefonun diğer “akıllı” özelliklerini kullanmak içinse bilgisayara bağlı olması gerekiyor.

Bunun yanı sıra, konuşurken, "akıllı" işlemleri yapmak için telefonu kapatmak zorunda kalmadan bilgisayar üzerinden gerçekleştirebilmek mümkün.

Henüz patenti aşamasındaki bu konsept cihazın yakında piyasaya çıkması bekleniyor.