Genel 28 EYLÜL 2009 / 13:59

Palm Pre, Apple kurallarını ihlal mi ediyor?

Apple, rakibi Palm Pre'nin iTunes yazılımı ile bağlantısını engellemek için bir endüstri grubundan yetki aldı.

Apple, rakibi Palm Pre'nin iTunes yazılımı ile bağlantısını engellemek için bir endüstri grubundan yetki aldı.


Palm'in 200 dolarlık Pre modeli, iPhone'a rakip olmak içim Haziran'da piyasaya çıktı ve iTunes'a direkt bağlanabilen ve Apple olmayan ilk cihaz oldu.

Apple, Pre'nin bu fonksiyonunu kendi yazılımını güncelleyerek bozdu. Bu sorunun üstesinden gelmek isteyen Palm ise, Pre'nin orijinal iTunes'a bağlanma metoduna benzer bir çalışma ortamı yarattı ve Pre'nin yazılımını güncelledi. Cihaz, bir bilgisayarın USB girişine bağlandığında bir donanım sağlayıcı kodu dağıtıyor artık. iTunes böylece Pre'yi bir Apple aracı olarak görüyor ve kullanıcıların içeriği telefona transfer etmesini sağlıyor. Ancak telefon iTunes'un en yeni versiyonlarıyla çalışmıyor yine de.

Palm, Apple'ın rakiplerini engellemek için USB sağlayıcı kodunu usulsüz kullandığı gerekçesiyle Temmuz'da Apple'ı endüstri grubuna şikayet etti. Ancak grup bu şikayeti kabul etmeyip gönderdiği mektupta Palm'ı uyardı. Eğer Palm, Pre'nin yazılımını Apple sağlayıcı kodunu dahil etmek için güncellemişse eğer, bu grubun kurallarını ihlal ediyordu. Ayrıca mektupta Palm'ın niyetini açıkça belli etmesi ve potansiyel bir ihlale karşı bir hafta içinde yanıt vermesi istendi.

Palm ise mektubu gözden geçirip uygun olursa bir hafta içinde cevap vereceğini açıkladı.

Anlaşılan Apple, sınırları içerisinde başka kimseyi istememe inadını sürdürmeye niyetli.