Genel 28 EYLÜL 2009 / 13:59

Palm Pre, Apple kurallarını ihlal mi ediyor?

Apple, rakibi Palm Pre'nin iTunes yazılımı ile bağlantısını engellemek için bir endüstri grubundan yetki aldı.

Apple, rakibi Palm Pre'nin iTunes yazılımı ile bağlantısını engellemek için bir endüstri grubundan yetki aldı.


Palm'in 200 dolarlık Pre modeli, iPhone'a rakip olmak içim Haziran'da piyasaya çıktı ve iTunes'a direkt bağlanabilen ve Apple olmayan ilk cihaz oldu.

Apple, Pre'nin bu fonksiyonunu kendi yazılımını güncelleyerek bozdu. Bu sorunun üstesinden gelmek isteyen Palm ise, Pre'nin orijinal iTunes'a bağlanma metoduna benzer bir çalışma ortamı yarattı ve Pre'nin yazılımını güncelledi. Cihaz, bir bilgisayarın USB girişine bağlandığında bir donanım sağlayıcı kodu dağıtıyor artık. iTunes böylece Pre'yi bir Apple aracı olarak görüyor ve kullanıcıların içeriği telefona transfer etmesini sağlıyor. Ancak telefon iTunes'un en yeni versiyonlarıyla çalışmıyor yine de.

Palm, Apple'ın rakiplerini engellemek için USB sağlayıcı kodunu usulsüz kullandığı gerekçesiyle Temmuz'da Apple'ı endüstri grubuna şikayet etti. Ancak grup bu şikayeti kabul etmeyip gönderdiği mektupta Palm'ı uyardı. Eğer Palm, Pre'nin yazılımını Apple sağlayıcı kodunu dahil etmek için güncellemişse eğer, bu grubun kurallarını ihlal ediyordu. Ayrıca mektupta Palm'ın niyetini açıkça belli etmesi ve potansiyel bir ihlale karşı bir hafta içinde yanıt vermesi istendi.

Palm ise mektubu gözden geçirip uygun olursa bir hafta içinde cevap vereceğini açıkladı.

Anlaşılan Apple, sınırları içerisinde başka kimseyi istememe inadını sürdürmeye niyetli.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun