Genel 07 MART 2012 / 18:14

Özyeğin, Sabancı ve MIT güçlerini girişimcilik için birleştiriyorlar

Özyeğin, Sabancı ve MIT güçlerini birleştirdi

MIT, uluslararası alanda en önemli girişimcilik etkinliklerinden MIT Global Startup Workshop etkinliği organizasyonu için Türkiye’den kendine Özyeğin ve Sabancı Üniversitelerini seçti. Bu yıl 'İnovasyonda Yeni Ufuklar' temasıyla gerçekleşecek olan etkinlik girişimcilere, yatırımcılara ve ekosistemin diğer oyuncularına ufuk açacak teknolojik, stratejik ve küresel pazara ilişkin trendler üzerinde durulacağı gibi Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine de odaklanacak.

Etkileyici girişimcilik potansiyeli sayesinde MIT GSW etkinliğinin bu yılki adresi olarak seçilen Türkiye, canlı ekonomisi, genç nüfusu ve hızlı büyüyen tüketici pazarıyla girişimcilik alanında bölgesel bir çekim merkezi olarak görülüyor.

Konuyla ilgili konuşan MIT Enterprise Forum Turkey Başkan Yardımcısı Selçuk Kiper, 300’e yakın katılımcının, yatırımcının ve girişimcinin iş planı yarışmasında birbirleriyle ilişkiler kurmalarını hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’de girişimciliğin zayıf halkasının üniversiteler olduğunu vurgulayan Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, Amerika gibi gelişmiş ülkelerde ise araştırma ve teknoloji odaklı üniversiteler olduğunu, bu okulların girişmciliğin motoru görevini üstlendiklerini belirtti.

Üniversiteler girişimciliğe el attı

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker ise Sabancı Üniversitesi olarak iş arayan değil, iş yaratan gençler yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi. 1999 yılından beri girişimcilik derslerini verdiklerini belirten Berker, üniversitenin teknopark ve SUNUM (Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi) ile Türkiye için birçok teknoloji üretmenin yanında, özellikle teknoloji transferine önem verdiklerini, bunu da üniversite içindeki teknoloji transferi ofisi ve kurdukları INOVENT firması ile başardıklarını ifade etti.

Yılda bir kez düzenlenen 14 uluslararası workshop ile 6 kıtada 70 farklı milletten katılımcıyı kendine çekmeyi başaran MIT Global Startup Workshop’un 15’incisi, bu yıl 28-30 Mart  tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek. Özyeğin Üniversitesi ile Sabancı Üniversitesi’nin ortaklığı ve ABD Büyükelçiliği’nin desteği ile gerçekleştirilecek olan etkinlik Hüsnü Özyeğin, Hanzade Doğan, Ferit F. Şahenk, Ashok Rao, Iqbal Quadir ve Rakesh Malhotra gibi önde gelen girişimciler ve iş insanlarının konuşmalarına da sahne olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun