Genel 09 HAZİRAN 2010 / 11:33

Özlük hakları konusunda en torpilliler belli oldu

Yeni işe başlarken en yüksek ücret hukuk, iş geliştirme alanlarına ve yönetici adaylarına veriliyor.

Yeni işe başlarken en yüksek ücret hukuk, iş geliştirme alanlarına ve yönetici adaylarına veriliyor.


Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye, her yıl yürüttüğü Başlangıç Ücret ve Yan Haklar Araştırması'nın altıncısını 10'dan fazla farklı sektörden 63 firmanın katılımıyla gerçekleştirdi.

Araştırma sonuçlarına göre, başlangıç ücretlerinde Hukuk, İş Geliştirme ve Yönetici Adayı konularında çalışacak kişiler en yüksek ücretleri alıyor. Çağrı Merkezi, İdari İşler, Halkla İlişkiler ve Muhasebe alanları ise en düşük ücret grubu olarak göze çarpıyor.

Gerek yetiştirmek üzere gençleri istihdam eden şirketlere gerekse iş arama sürecindeki yeni mezun gençlere rehber niteliğindeki araştırma ile ilgili olarak PwC Türkiye İnsan Kaynakları Hizmetleri Müdürlerinden Murat Karakaş öne çıkan diğer sonuçları şöyle özetliyor:

"Araştırmamıza katılan 63 şirketin büyük kısmı 2010'da yeni mezun işe alımı gerçekleştireceklerini söyledi. Şirketler yılda 12 maaş ödemesini TL üzerinden brüt olarak yapıyorlar. Ücret artışları yılda 1 defa gerçekleştiriliyor. 2010 yılı ücret artışları büyük oranda yüzde 4-10 aralığında gerçekleşti, ortalama artış oranı ise yüzde 6,7 olarak belirlendi. Katılımcı şirketlerin sadece üçte birinde haftalık çalışma süresi 45 saatten az. İzin uygulamalarında genelde kanunda belirtilen süreler dikkate alınıyor ancak yabancı şirketler bu sürelerin üzerine çıkıyorlar. Sağlık sigortası kapsamına eş ve çocukların katılımı konusunda yabancı şirketlerle finansal hizmetler sektöründeki şirketler daha iyi olanaklar sunuyorlar."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun