Genel 20 EKİM 2010 / 14:02

Özilhan; “Oyunu yeni yazılan kurallarına göre oynamak gerektiğini biliyoruz"

Anadolu Grubu Teknoloji Zirvesi'nde bilişim sektörünün geleceği masaya yatırıldı.

Anadolu Grubu Teknoloji Zirvesi'nde bilişim sektörünün geleceği masaya yatırıldı.


Anadolu Bilişim Hizmetleri’nin (ABH) organize ettiği Anadolu Grubu Teknoloji Zirvesi, bugün gerçekleştirildi. Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen zirvenin açılışı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan tarafından yapıldı. Özilhan zirvenin içeriğiyle ilgili ipuçları verirken, “Güçlü oyuncular arasında yer almak için, oyunu yeni yazılan kurallarına göre oynamak gerektiğini bilerek hareket ediyoruz” dedi. Ayrıca Anadolu Grubu’nu için teknolojinin gücünün tüm operasyonlarda yol gösterici olduğunu belirten Özilhan, Anadolu Bilişim Hizmetleri’nin ekonomik değerlendirmesinde bulundu. Özilhan, yılın ilk üç çeyreği sonuçlarına göre, Anadolu Grup içi faaliyetlerinde yüzde 11, Grup dışındaysa yüzde 48 oranında büyüme gösterdiğini belirtti.

Veri işlem merkezi kuruluyor

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, toplamda 10 milyon dolarlık yatırımla 2 bin 250 metrekarelik alana sahip olacak bir veri işlem merkezi kurulacağını belirtti. İlk aşamada 3 buçuk milyon dolarlık başlangıç yatırımıyla 600 metrekarelik alanda faaliyet gösterecek olan merkez, ABH’nin bilişim hizmet pazarındaki yerini sağlamlaştıracak. Tunca Özilhan’dan sonra söz alan Anadolu Bilişim Hizmetleri’nin Genel Müdürü Tayyar Bacak, Türkiye’de bilişim sektörünün yeterli ekonomik büyüklüğe henüz ulaşmadığını aktardı. Konuyla ilgili rakamları da ortaya koyan Bacak, Türkiye’de telekom dışında kalan bilgi teknolojileri pazarının 7,6 milyar dolar olduğunu belirtti. Tayyar Bacak, bu rakamın dünya geneline bakıldığında oldukça düşük olduğunu vurguladı. Açılacak veri merkeziyle Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerine verilen hizmetin sürdürebilir hale gelmesini hedeflediklerini anlatan ABH Genel Müdürü, önümüzdeki yılın hedefini de yüzde 50 büyüme olarak öngördüklerini söyledi.

Açılış konuşmaları Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir’le son buldu. Akdemir, Türk Telekom Grubu olarak Anadolu Grubu’na sunabilecekleri hizmetlerden söz etti. Grup olarak dijital ekosistemin merkezinde yer aldıklarına inandığını belirten Akdemir, hemen her iletişimi ihtiyacına çözüm üretebildiklerini anlattı. Bunun yanında Avea Genel Müdürü, Anadolu Grubu’nun özellikle dağıtıcı ve perakende kısımlarında birlikte çalışabileceklerini belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun