Genel 15 ŞUBAT 2010 / 13:52

Özgür yazılım üniversitelerde

Akademik Bilişim 2010 Konferansı çerçevesinde, "Üniversitelerde Özgür Yazılım" temasıyla bir dizi etkinlik düzenlendi.

Akademik Bilişim 2010 Konferansı çerçevesinde, "Üniversitelerde Özgür Yazılım" temasıyla bir dizi etkinlik düzenlendi.


TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus, 10-12 Şubat tarihlerinde Muğla Üniversitesi'nde gerçekleşen Akademik Bilişim 2010 Konferansı çerçevesinde "Üniversitelerde Özgür Yazılım" temasıyla bir dizi etkinlik düzenledi.

Etkinlik süresince gerçekleştirilen panelde, üniversitelerde özgürleştirilmiş bilişim altyapısı kullanım yaygınlığının artırılması için yapılması gerekenlere ve özgür yazılımın sunacağı, birlikte çalışılabilirlik platformların gerekliliklerine dikkat çekilmesi amaçlandı.

Başarı hikayelerinin paylaşıldığı, fikirlerin tartışıldığı panel süresince amaç, var olan özgür yazılım bilincinin uygulanabilirliğini görmek ve akademik süreçlerdeki iş modelini, örneklerle paylaşmaktı. Bu kapsamda özgür yazılım ürün ve çözümlerini üniversitelerinde kullanmakta olan Bilgi İşlem Daire Başkanlık yetkilileri ve akademisyenlerin yer aldığı panelde davetli konuşmacılar arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi ve Koç Üniversitesi'nden yetkililer yer aldı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun