Genel 15 ŞUBAT 2010 / 13:52

Özgür yazılım üniversitelerde

Akademik Bilişim 2010 Konferansı çerçevesinde, "Üniversitelerde Özgür Yazılım" temasıyla bir dizi etkinlik düzenlendi.

Akademik Bilişim 2010 Konferansı çerçevesinde, "Üniversitelerde Özgür Yazılım" temasıyla bir dizi etkinlik düzenlendi.


TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus, 10-12 Şubat tarihlerinde Muğla Üniversitesi'nde gerçekleşen Akademik Bilişim 2010 Konferansı çerçevesinde "Üniversitelerde Özgür Yazılım" temasıyla bir dizi etkinlik düzenledi.

Etkinlik süresince gerçekleştirilen panelde, üniversitelerde özgürleştirilmiş bilişim altyapısı kullanım yaygınlığının artırılması için yapılması gerekenlere ve özgür yazılımın sunacağı, birlikte çalışılabilirlik platformların gerekliliklerine dikkat çekilmesi amaçlandı.

Başarı hikayelerinin paylaşıldığı, fikirlerin tartışıldığı panel süresince amaç, var olan özgür yazılım bilincinin uygulanabilirliğini görmek ve akademik süreçlerdeki iş modelini, örneklerle paylaşmaktı. Bu kapsamda özgür yazılım ürün ve çözümlerini üniversitelerinde kullanmakta olan Bilgi İşlem Daire Başkanlık yetkilileri ve akademisyenlerin yer aldığı panelde davetli konuşmacılar arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi ve Koç Üniversitesi'nden yetkililer yer aldı.