Genel 08 NİSAN 2011 / 10:33

Oyunları sadece duyarak oynuyor

Gözleri görmüyor ama oyunları duyarak oynuyor


14 yıldır görme özürlü olan genç, sadece ortam seslerini dinleyerek video oyunu oynayabiliyor.ABD’de Terry Garrett adlı görme özürlü genç, yıllardır sadece kulaklarını kullanarak Oddworld: Abe’s Oddysee’yi akıcı bir şekilde oynayabiliyor. Tek yapması gereken kulaklarına güvenmek.

Patlamak üzere olan bir bombanın sesi, yardım bekleyen bir arkadaşın çığlığı, ıslak zemindeki ayak sesleri… Tüm bunlar 24 yaşındaki Garrett’ın zorlu bölümleri geçebilmesi için en büyük yardımcısı.

[caption id="attachment_22888" align="alignnone" width="253" caption="Terry Garrett 24 yaşında bir mühendislik öğrencisi."][/caption]

10 yaşında kör olmasının ardından kardeşi tarafından eve getirilen oyunu oynamaya başlayan Garrett, önceleri seslerin ne anlama geldiğini anlayamazken, uzun tekrarlar sonucu onları iyi birer uyarı olarak algılamayı öğrenmiş.

Şu anda mühendislik okuyan 24 yaşındaki oyuncu, kazandığı yetenekler sayesinde Oddworld’ü karakteri öldürmeden bitirebiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun