Genel 04 EKİM 2010 / 16:41

Oyun yeniden başladı...

Bilişim Zirvesi'10 açılış toplantısında Dr. Tayfun Acarer, Süreyya Ciliv, Eugene Kaspersky, Bora Gürçay ve Ruşen Yaykın birer konuşma yaptı.

Bilişim Zirvesi'10 açılış toplantısında Dr. Tayfun Acarer, Süreyya Ciliv, Eugene Kaspersky, Bora Gürçay ve Ruşen Yaykın birer konuşma yaptı.


Bilişim Zirvesi'2010 açılış toplantısında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Kaspersky Lab Genel Müdürü Eugene Kaspersky, Motorola Kurumsal Mobilite Çözümleri Türkiye İş Geliştirme Müdürü Bora Gürçay ve İnterpro Holding Yürütme Kurulu Başkanı Ruşen Yaykın birer konuşma yaptı.

Bilişim sektöründe artık düşünmek için zaman bile olmadığına değinen BTK Başkanı Tayfun Acarer, "Aslında hepimiz bu arenada çok oyunculu bir satranç müsabakası yapıyoruz. Bu sektörde her sene bize yeni olanaklar ve fırsatlar sunuyor. Yine inanıyorum ki hiçbir sektörde Ar-Ge'ye bu ölçüde yatırım yapılmıyor" dedi.

Küresel ölçekteki büyük üretici şirketlere de çağrıda bulunan Acarer, küçük ve orta boy işletmelerin bilgi ve ürünlerini kendi adlarını kullanarak dünyaya pazarladıkları takdirde hem kendilerinin hem Türkiye'nin kazanacağını vurguladı.

Acarer, "Bilişim sektörü olarak biz kalitenin en üst düzeyde olduğu her geçen gün yeni fırsatların ortaya çıktığı büyüyen ve başka sektörlere de katkı sağlayan bir sektördür" şeklinde sözlerini tamamladı.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Bilişim Zirvesi'10'da bu sene ana sponsor olarak yer almaktan büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirtti. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün önemine değinen Ciliv, "Hangi sektörde performans 18 ayda kendini ikiye katlıyor. Bu ortamda şirketler ve insanlar için büyük fırsatlar bulunuyor. Teknoloji insanlara ve şirketlere yeni imkanlar sunuyor" dedi.

Türkiye'deki mobil internet hızının dünyadaki birçok gelişmiş ülkeden çok daha iyi durumda olduğunu açıklayan Ciliv, tüm sektörün bunda emeği olduğunu ve sektörü de bu konuda rekabetçi olmasından dolayı tebrik ettiğini ifade etti.

Motorola Kurumsal Mobilite Çözümleri Türkiye İş Geliştirme Müdürü Bora Gürçay, Motorola'nın 15. yılını kutladıklarını hatırlatarak Motorola'nın geçmişten bugüne telsiz altyapısına olan katkılarını katılımcılara aktardı.

Türkiye'nin coğrafi konumundan da kaynaklı olarak acil haberleşme sistemine olan ihtiyacına değinen Gürçay, "Afetlere yakın olan bölgede yaşıyoruz. Bu konum itibariyle acil haberleşme sistemlerinin önemi yadsınamaz. Motorola olarak biz de farklı standartlardaki sistemlerde bu konuda çözümleri dünyanın bir çok ülkesinde uyguluyoruz. Türkiye'de bu konuda geri kalmamalı kamu güvenliği acil haberleşme sistemine olan ihtiyacın bir an önce giderilmesi gerekliliğini hatırlatmak istiyorum" dedi.

İnterpro Holding Yürütme Kurulu Başkanı Ruşen Yaykın ise konuşmasında dünya coğrafyasında oyunun ve oyuncuların değiştiğini ancak bilgi ve iletişim sektörünün değişmediğini ve hızla yaygınlaştığını belirtti.

Yaykın, Bilişim Zirvesi'10'da 2 gün boyunca 63 oturumla 145 konuşmacı yer alacağını, zirvenin 2000'li yılların ikinci onuncu yılına ışık tutacağını ve gelecek senaryoları oluşturacağına vurgu yaptı.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun