Genel 15 OCAK 2010 / 07:23

Oytek sanal dünyada uygun adım ilerliyor

Oytek, VmWare'in çözümleriyle hayata geçirdiği projelerle yer ve enerji tasarrufuna yardımcı oluyor.

Oytek, VmWare'in çözümleriyle hayata geçirdiği projelerle yer ve enerji tasarrufuna yardımcı oluyor.


Oytek, VmWare'in çözümleriyle hayata geçirdiği projelerle hem maliyetlerde büyük tasarruf elde edilmesine yardımcı olduğunu, hem de donanıma duyulan ihtiyacı azaltarak yer ve enerji tasarrufu sağladığını düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı.

Oytek'in VmWare ile gerçekleştirdiği toplantıda bir sunum yapan Oytek Servis Hizmetleri Profesyonel Servisler Grup Yöneticisi Zafer Çıklaçekiç, şirketler için oldukça değerli olan bilişim yatırımlarının korunması, devamlılığının sağlanması, operasyonel anlamda harcanan zaman ve artan enerji maliyetlerinin azaltılması için kurumlarda belli tedbirler alması gerektiğini belirtti. Çıklaçekiç, sanallaştırmanın bu anlamda BT'nin en önemli ve kritik konusu haline geldiğini vurgulayarak şunları söyledi: "Sanallaştırma maliyetleri azaltmak enerji tasarrufu sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bilişim teknolojisine yapılan yatırımların kurumlara, artan oranda bir katma değer yaratmasına da destek oluyor. Hızlı ve etkin bir şekilde fiziksel ve sanal ortamları yöneterek iş süreçlerini kolaylaştırırken, şirket içi kaynakların da daha verimli kullanılmasını sağlıyor."

Felaket kurtarma senaryolarında, yedekleme ve yama yönetimine getirmiş olduğu avantajların da unutulmaması gerektiğini vurgulayan Çıklaçekiç, veri merkezlerindeki sunucuların işlemci ve bellek kapasitesinin yüzde 15 ila 18'ini kullandığını, atıl kalan kapasitenin verimli bir şekilde kullanılmasının sadece sunucular açısından değil; veri merkezi içinde kullanılan enerji, soğutma, bakım, yönetim, yer gibi kaynaklar açısından da tasarruf edilmesine yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun