Genel 01 TEMMUZ 2009 / 07:19

Oytek’ten NFC projesi

Oytek, Tübitak desteğiyle hayata geçireceği NFC Projesi’yle yakın gelecekte kartların yerini alacak teknolojinin altyapısını bugünden hazırlıyor.

Oytek, Tübitak desteğiyle hayata geçireceği NFC Projesi’yle yakın gelecekte kartların yerini alacak teknolojinin altyapısını bugünden hazırlıyor.


Oytek, yakın geleceğin teknolojisi NFC (Near Field Communication-Yakın Saha İletişimi)'nin Türkiye'deki altyapısını hazırlamayı hedefliyor.

Elektronik cihazlar arasında, yakın mesafeli temassız iletişime imkan veren ve bugün kullanılmakta olan yaygın temassız iletişim standartlarıyla RFID teknolojisini destekleyen (ISO 14443) NFC teknolojisi; yakın gelecekte temassız akıllı kartlar ile mobil cihaz teknolojilerini bağlayacak bir teknoloji olarak öngörülüyor. Oytek Kartlı Sistemler Özel Projeler Müdürü Ayşe Kıral; NFC'nin ilk anda bluetooth teknolojisi gibi algılansa da, özellikle RFID uyumlu olması, yakın mesafede kullanıma girmesi, ödeme sistemleri ve güvenlik olmak üzere pek çok alanda bluetooth iletişim protokolüne karşı üstünlük sağlayacağını düşündüklerini belirtiyor.


Kıral, şunları söyledi: "NFC teknolojisi özellikle NFC uyumlu mobil cihaz ve cep telefonlarının yaygınlaşması ile birlikte özellikle temassız ve mobil ödeme sistemleri, ulaşım ve toplu taşımacılık, perakendecilik ve mağazacılık uygulamaları, elektronik ve mobil bilet uygulamaları, kontrollü geçiş sistemleri, reklamcılık sektörü (akıllı posterler ve etkileşimli reklam), P2P veri transferi gibi pek çok alanda ve sektörde yaygın olarak kullanılacak ve çok hızlı bir biçimde kartlı sistemleri ikame etmeye başlayacaktır"


Kıral, TÜBİTAK desteği ile ilk olarak OYTEK TECH Card projesini hayata geçirdiklerini belirtirken, "TÜBİTAK çalışmaları ilk olarak 2006 sonunda Java tabanlı, temaslı ve temassız kullanılabilen çok fonksiyonlu akıllı kart projemizle başladı. Proje gerek içeriği gerekse AR-GE boyutu açısından TüBİTAK'ın atadığı tarafsız ve akademik çevrelerden gelen farklı kişilerce değerlendirildi ve raporlandı.


Proje kabul edildikten sonra tüm aşamaları son derece titiz bir şekilde uygulandı ve yine TÜBİTAK'ın atadığı konunun uzmanı akademisyenlerce belirli aralıklarla denetlendi. Tüm bu süreçlerle 2008 yılı başında 6 uygulamayı içinde barındıran, uygulamalar arası geçişlere imkan veren; temaslı ve temassız olarak çalışabilen; aynı zamanda elektronik ödeme aracı olarak da üzerinde kimlik, sağlık, e-cüzdan, sadakat, sayaç ve geçiş kontrol gibi tanımlanabilecek uygulamaları bulunduran OYTEK TECH CARD ürünü, TÜBİTAK teşviğine hak kazanarak ortaya çıktı. NFC Projesi de benzer şekilde bir süreçten geçerek teşviğe değer görüldü. Şu an proje planına uygun olarak NFC tabanlı cihazlar üzerinde yazılım geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. 2010 başında da projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Projemizin temel amacını gelecekte yaygınlaşacak, çok farklı alanlarda kullanım imkanı olacak ve büyük bir olasılıkla da kartın yerini alacak bu yeni teknolojiye bugünden hazır olmak; uygulama geliştirici olarak çeşitli alanlarda önceden çözüm geliştirmek ve dolayısıyla iş modellerinin geliştirilmesinde en baştan yer almak olarak özetleyebiliriz." dedi.


 


 


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun