Genel 19 KASIM 2009 / 09:37

Oxford Sözlüğü yılın kelimesini Facebook'tan seçti

Tamamen Facebook icadı olan yılın sözcüğü: Unfriend

Tamamen Facebook icadı olan yılın sözcüğü: Unfriend


Bilişim ve sosyal ağlar dile ve kültüre de damgasını vuruyor. Bu yıl New Oxford American Dictionary (Yeni Oxford Amerikan Sözlüğü) seçimini yaptı ve 2009'un sözcüğü olarak "unfriend"i seçti. Unfriend, Facebook'ta arkadaşlıktan çıkartma seçeneği oluyor. Arkadaş ekle ya da çıkar seçenekleri Türkçe sürümde kullanılıyor. Bu İngilizce sözcük yeni icat edildiği için tek kelime bir karşılığı bulunmuyor.

Bilişim dünyasının dili nasıl etkilediğinin diğer örnekleri ve finalist kelimeler ve açıklamaları şöyle:

Hashtag: Derleme etiketi; Bir kelime veya sözcüğe # işareti ekleyerek aynı etiketi paylaşan Twitter mesajları arasında arama yapmayı sağlıyor.

Paywall: Ödeme duvarı; Sitenin sadece abonelik ücreti ödeyen kullanıcılarının girebildiği bir bölümünü oluşturmaya ve kalan kullanıcıların girişini engellemeye verilen isim.

Freemium: Bedavalüks; Basit hizmetlerin ücretsiz sunulduğu bir iş modeli. Amaç ek ve gelişmiş özellikleri ücretli sunmak ve ücretsiz hizmetlerle kullanıcı çekerek ücretli hizmetlere yönlendirmek.

Funemployed: Neşelişsiz;Yeni işsiz kalan birisinin, bu durumu değerlendirerek hobilerine ve diğer ilgi alanlarına vakit ayırarak, işsizliğin keyfini çıkardığı hal.

Birther: Doğumcu; Amerikan Başkanı Obama'nın Amerika doğum belgesinin gerçekliğini sorgulayan komplo teorisyeni.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun