Genel 04 ŞUBAT 2010 / 09:59

Ovi haritaları 1 haftada 1,4 milyon cihaza yerleşti

Ücretsiz navigasyon servisiyle sunulan yeni Ovi Haritaları, 1 milyonun üzerinde mobil cihaza yüklendi.

Ücretsiz navigasyon servisiyle sunulan yeni Ovi Haritaları, 1 milyonun üzerinde mobil cihaza yüklendi.


Nokia, 21 Ocak'ta tanıttığı, ücretsiz yaya ve araç navigasyonlu yeni "Ovi Haritalar" servisinin, lansmanın ardından yalnızca bir hafta içinde 1,4 milyonun üzerinde cihaza indirildiğini açıkladı.

Nokia Başkan Yardımcısı Anssi Vanjoki, konu hakkında şunları dile getirdi: "Günün 24 saati ortalama her saniyede bir yükleme yapılıyor. Ücretsiz yaya ve araç navigasyonunu duyurduğumuzda oyunun kurallarını değiştireceğimizi biliyorduk. Nokia mobil cihazlarını navigasyon için kullanan ve doğal olarak lokasyon odaklı yazılım arayışında olan insanların sayısı, tahminimizden hızlı artıyor."

Yeni Ovi Haritalar versiyonunun başarısı, Nokia'nın mobil haritalar, navigasyon ve lokasyon tabanlı servislerde önemli bir strateji yürütmesinden kaynaklanıyor. Nokia, NAVTEQ firmasına yaptığı yatırım sayesinde, yaya ve sürücülere yönelik navigasyon servisi için herhangi bir maliyet üstlenmek durumunda kalmıyor ve yeni lokasyon özellikleri, içerik ve servisler sunabileceği büyük bir kullanıcı tabanını hızla aktif hale getiriyor.

Önümüzdeki aydan itibaren, bütün yeni Nokia GPS destekli akıllı telefonlarda yeni Ovi Haritalar versiyonu bulunacak. Bu versiyonda, yerel ülke haritası verileri önceden yüklenmiş olacak. Ayrıca, gelişmiş yaya ve sürücü navigasyonu, Lonely Planet ve Michelin seyahat rehberlerine ücretsiz erişim de sunulacak.

Ovi Haritalar, 180 ülkeyi kapsıyor. 74 ülke için 46 dilde yaya ve araç navigasyonu sunuluyor. 10'u aşkın ülke içinse trafik bilgisi sağlanıyor. Dünya çapında 200'ü aşkın şehir için 6.000'in üzerinde üç boyutlu sınır işareti yer alıyor. Lonely Planet ve Michelin rehberleri, global düzeyde 1.000'den fazla varış noktası hakkında bilgi sunuyor.