Genel 31 OCAK 2011 / 12:09

Otomobiller sarhoş sürücüye mani olacak

Geliştirilmeye çalışılan projeyle sürücü otomobile bindiğinde eğer alkol almışsa otomobil çalışmayacak.Sistem polislerde bulunan alkolmetrenin hem nefes hem de deri yoluyla (?) kontrol yapmak üzere halde otomobile bütünleşik olarak yerleştirilmesinden oluşuyor.

Kuzey Amerika’da bulunan QinetiQ araştırma ve geliştirme tesislerinde yeni geliştirilen ve adına “The Driver Alcohol Detection Systems for Safety” denilen girişimle alkoldeki kan oranı ölçülecek.Birinci yöntem, aslında artık trafik polislerinden alışık olduğumuz alkotmetreye üfleme yöntemi, yani nefesle ölçüm.İkinci yöntemde kullanıcının doğrudan derisi üzerinden analiz yapılarak alkolün ölçülmesi öngörülüyor. Örneğin, otomobilin direksiyonu ya da henüz araca binmeden kapı kilidinde yer alan algılayıcılar sayesinde şoförün sarhoş olup olmadığı anlaşılacak. Sonucunda da şoföre otomobili kullanabilmesi için izin verilecek, ya da motor çalışmayacak.10 milyon dolarlık araştırma projesi sonunda sarhoş şoförlerin yola çıkmasına engel olacak. Bu sayede alkolün neden olduğu binlerce kazanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun