Genel 08 ŞUBAT 2010 / 07:44

Örümcek Adam gerçeğe dönüşüyor

Araştırmacılar duvara yapışma özelliği kazandıran yeni bir sistem geliştirdiler.

Araştırmacılar duvara yapışma özelliği kazandıran yeni bir sistem geliştirdiler.


Teknoloji, Örümcek Adam'ı çizgi romanlardan çıkıp gerçeğe dönüştürme adına büyük bir adım attı. Bilim insanları süper güçlerin gerçeğe dönüşebileceği yapay metotlar üzerinde çalışmalarını sürdürürken yeni bir sistem geliştirdiler. Sistem, özel tasarımlı avuç içi büyüklüğünde bir cihaz ve pilden oluşuyor. Cihaz kredi kartı kadar ince, metal ve silikon yarı iletken levha tabakalarından yapılmış. Elektrikli pompa ve su filmi yardımıyla cihaz yüzey üzerinde yapışkan bir hal alıyor.

Araştırmacılar bu sistemi böceğin yüzeyleri emerek tutunabilme yeteneğinden esinlenerek oluşturduklarını söylüyor. 10 grama kadar ağırlık kaldırabilen cihaz ayrıca hızla açılıp kapatılabiliyor. Sistem üzerindeki araştırmalar devam ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun