Genel 07 EKİM 2009 / 11:55

Ortak açılış Cumhurbaşkanı ile gerçekleşti

Aynı çatı altında gerçekleştirilen Bilişim Zirvesi ’09, CeBIT Bilişim Eurasia ve Broadcast Cable & Satellite, ortak törenle kapılarını açtı.

Aynı çatı altında gerçekleştirilen Bilişim Zirvesi ’09, CeBIT Bilişim Eurasia ve Broadcast Cable & Satellite, ortak törenle kapılarını açtı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşen törende KKTC Bayındılık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, THY Genel Müdürü Doç.Dr. Temel Kotil, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Eutelsat Orta Doğu ve Orta Asya Satış ve Pazarlama Direktörü Ali Korur, Sony Eurasia Ülke Müdürü Murat Küçüksaraç, İnterpromedya Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kurdakul ve Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Andreas Gruchow yer aldı.

“Çağı takip ediyorsanız bu buluşmadan duyacağınız heyecan farklı olacaktır” diyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Gül, bilişim sektöründe yaşanan gelişmelerin dünyayı nereye taşıyacağını hayal etmenin güç olduğunu söyledi. Bilişim sektörünün önemine dikkat çeken Gül, bu nedenle bu alanda gerçekleşen çalışmalara dahil olduğunu ve bu toplantıyı himayesi altına aldığını belirtti. Türkiye’nin bilişim alanında hızla bir gelişme sürecinde olduğunu ve bu anlamda ülkemizin dünyanın gerisinde kalmadığını kaydeden Gül, bilişim sayesinde görünmeyen otobanlarla fiziksel olarak ulaşılamayan noktalara erişildiğini vurguladı. Ar-Ge çalışmalarına değinen Gül, “Yasal tedbirler ve teşviklerle hazırlanan iklimde bilim ve teknoloji üzerine geliştirme çalışmaları hızla devam edecektir” dedi. Bilişimin Türkiye’yi her alanda güçlü kıldığını vurgulayan Gül, “Sektör krizden etkilenmiyor. Krizden çıkış noktası olmak üzere kullanılıyor” dedi.

Bilginin dünyadaki yeni güç olduğunun altını çizen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, bilgiye sahip olan; onu üreten ve kullanan ülkelerin öne çıktığını vurguladı. Bilişimin vatandaşın günlük hayatının bir parçası haline geldiğini belirten Yıldırım, bilişim alanında attıkları adımlara değindi. Gerçekleşen adımlarla pazarın serbestleştiğini vurgulayan Yıldırım, “2003’te 8 milyar dolarlık cirosu olan pazar 2008’de 30 milyar dolarlık ciroya ulaştı” dedi. Bilgisayar okur-yazarlığının önemini vurgulayan Yıldırım, bilgisayar okur-yazarlığının yaygınlaşması için okullara yatırım yaptıklarını sözlerine ekledi. Son olarak 2023 vizyonuna değinen Yıldırım, bu kapsamda 2023 yılında nüfusun yüzde 80’inin bilgisayar okur-yazarı olacağını ifade etti. Yıldırım, “Türkiye bilişim üssü haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun