Genel 05 OCAK 2010 / 12:18

Ormanların yeni kralı Google!

Google'ın yeni yazılımı, dünyanın dört bir yanındaki kaybolan ormanların izini sürüyor.

Google'ın yeni yazılımı, dünyanın dört bir yanındaki kaybolan ormanların izini sürüyor.


Okyanusta haritalama ve evde enerji tüketimi detaylarını veren yazılımlardan sonra, Google yine son derece önemli bir gelişmeye imza attı ve bu kez ormanları takibe alan bir yazılım geliştirdi. Geliştirilen yeni yazılım, uydu görüntülerini kullanarak küresel alandaki ormanlık alan değişimini takip ediyor. Böylece araştırmacılara iklim değişikliği mücadelesinde ve karbon emisyonlarının azaltılması konusunda bilgi vererek yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bu yeni yazılım Carnegie Institution for Science and Imazon'la bağlantılı olarak tasarlandı. Program, ağaçların şekli ve yıllar geçtikçe oluşan değişimi hakkında da bilgi veren görüntüleri yakalayacak ve orman tahribatının en fazla olduğu bölgeleri gösterecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun