Genel 03 KASIM 2010 / 06:51

Oracle ve SAP arasında savaş çıktı

Dünyanın en büyük iş yazılım üreticileri çalınan milyonlarca müşteri bilgisi sebebiyle birbirine girdi.

Dünyanın en büyük iş yazılım üreticileri çalınan milyonlarca müşteri bilgisi sebebiyle birbirine girdi.


Oracle tarafından ilgili mahkemeye yapılan başvuruda, SAP'nin 2 milyar dolar değerindeki şifre korumalı Oracle web sitelerini haksız kullanarak şirketi zarar uğrattığı iddia edildi.

SAP iş ortağı olan TomorrowNow isimli şirketin, sahte hesaplar açarak Oracle web sitelerini korumasız bıraktığı iddia edildi. Oracle'a göre, TomorrowNow hesap açtıkları sitelerdeki bilgileri depolayan bilgisayar programları üreterek tüm içeriği ele geçirdi.

Oracle, yaşadığı sorunu kötü bilgilerle oluşturulmuş hesapların yarattığı olağandışı indirmeler sayesinde fark etti. Örneğin, "777-7777" gibi geçersiz telefon numaraları, "Tom Now" gibi isimler SAP'nin ortağıyla doğrudan bağlantı kurulmasını sağladı.

Oracle teknikerlerine göre, çalınan içeriklerin TomorrowNow sunucularına yönlendirildiğini bulmak çok kolay oldu.

SAP suçlamayı kısmen kabul etti

Konuyla ilgili SAP'den bir açıklama geldi. SAP, Oracle'ın yazılımlarının teknik özellikleri ve komut kılavuzunun sızdırıldığını kabul etti. Ancak Oracle'ın konuyu abarttığı, ortaya çıkan miktarın 2 milyar dolar değil, sadece 10 milyon dolar olabileceği belirtildi.

Mahkemenin altı hafta içinde karar vermesi bekleniyor. Tanık olarak Oracle CEO'su Larry Ellison ve eski SAP CEO'su yeni HP CEO'su Leo Apothekar'ın dinlenmesi bekleniyor.

Son yıllarda Oracle'ın lider olduğu bilgi depolama yazılımları satışından farklı olarak iş uygulama yazılımlarına yönelmesi SAP gibi farklı rakipler ortaya çıkardı.

Oracle, SAP'nin iş alanına yatkın şirketlerden PeopleSoft'u satın aldı. Bu hamle SAP'nin PeopleSoft'u yazılım olarak destekleyen TomorrowNow şirketini satın almasıyla karşılık buldu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun