Genel 25 KASIM 2010 / 09:23

Oracle ve IBM yerine Amazon kullandı, parasını artırdı

Netflix, kritik BT işlemleri için Oracle ve IBM yerine Amazon Web Servisleri'ni tercih ediyor.

Netflix, kritik BT işlemleri için Oracle ve IBM yerine Amazon Web Servisleri'ni tercih ediyor.


İnternet üzerinden film akışı ve adreslere film dağıtımı sağlayan en büyük sitelerden biri olan Netflix, en önemli BT operasyonlarını Amazon Web Servisleri'nin (AWS) Elastik Bulut Hesabı uygulamasını kullanıyor. Böylece şirket, Oracle'ın yazılımı ve IBM donanımını kullandığı altyapının maliyetinden ve hantal, değişime ayak uyduramayan yapısından kurtuldu.

Netflix bulut mühendisi Adrian Cockcroft, "Bizim veri merkezimiz Oracle yazılımıyla IBM üzerinde çalışırken, donanımızı değiştirmemiz gerekti. Ancak biz donanım değişikliği yerine sistemi AWS üzerinden aldık" dedi. Cockcroft, bu değişimin üç noktada fayda sağladığını aktardı.

İlk olarak Oracle ve IBM'in sağladığı çözümün AWS'ye göre oldukça pahalı olduğu için maliyetlerin düştüğünü belirten Cockcroft, aynı zamanda sistem ve veritabanı yöneticileri almaya gerek kalmadan veri merkezlerini hızla kurduklarını açıkladı. Üçüncü olarak da geçen yıla göre bulut üzerindeki sistemlerini 4 -5 kat artırdıklarını söyleyen Cockcroft, "Böyle kısa bir sürede bunu gerçekleştirmek oldukça yarar sağladı" dedi.

Netflix zaten Amazon'un sistemlerini daha önce de daha basit veritabanı işlemleri için kullanıyordu. Örneğin müşterilerin basit bilgilerinin tutulması ya da fazladan ihtiyaç olan uygulamalar AWS'den temin ediliyordu. Artık üyelerin film listeleri, film uzantılarının değişimi ya da film öneri motoru gibi daha kritik ve ağır işlemler de AWS üzerinden yürüyor.

Röportajın detayları için http://cloudscaling.com/blog/cloud-computing/cloud-innovators-netflix-strategy-reflects-google-philosophy adresini ziyaret edebilirsiniz. Amazon'un övülen sistemlerine göz atmak için http://aws.amazon.com/ adresini kullanabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun