Genel 11 AĞUSTOS 2009 / 08:40

Oracle’ın Sun satın alması tekelcilik soruşturmasında

Oracle'ın Sun'ı satın alması ile ilgili süreç Avrupa Komisyonu soruşturmasından geçecek.

Oracle'ın Sun'ı satın alması ile ilgili süreç Avrupa Komisyonu soruşturmasından geçecek.


Oracle'ın Sun Microsystems'i satın almasını Avrupa komisyonu mercek altına aldı. Komisyonun soruşturmayla ilgili kararını 3 Eylül'de açıklayacağı belirtiliyor. İlk değerlendirme süreci sonunda satın alma işleminin tekeli engelleme yasaları çerçevesinde değerlendirmesi yapılacak. İlk kararda onay verilecek ya da soruşturma için 90 gün ek süre talep edilecek.

Sun'ı satın aldığını duyuran Oracle bu işlem için 7.4 milyar dolar ödemişti. Ancak satın almanın önündeki yasal engellerin halen kalkmamış olduğu belirtiliyor. Sun hissedarlarının 16 Temmuz'da yaptığı oylamada yüzde 62'lik oranla şirketin Oracle'a devri kabul edilmişti.

Tekel konusunda Avrupa Komisyonu oldukça hassas. Daha önce Intel ve Microsoft ile bu konu yüzünden sıkı uğraşan Avrupa Komisyonu'nun Oracle ve Sun'a bir süre daha kabus dolu günler yaşatacağını söyleyebiliriz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun