Genel 24 EYLÜL 2010 / 11:55

Operatörler tarife değişimi konusunda tüketicinin aklına giremiyor

Tarife değişimi yapan tüketiciler, gelişmeleri operatörlerden değil, kendi araştırmalarından öğreniyor.

Tarife değişimi yapan tüketiciler, gelişmeleri operatörlerden değil, kendi araştırmalarından öğreniyor.


GSM operatörleri abonelerini memnun etmek için her geçen gün yeni bir tarife paketi sunarken, İnterpromedya’nın yaptığı Tüketici Trend Araştırması’na göre operatörler tarifeler hakkında tüketiciyi bilgilendiriyor ama karar aşamasında etkileyici olamıyor. Tarife değişikliği yapan tüketicilerin yüzde 70’i gelişmeleri kendisi araştırıyor.

İnterpromedya tarafından Temmuz 2010’da, 15 yaş üstü bin 400 kişi ile yapılan Tüketici Trend Araştırması’na göre, cep telefonu tarifesi değiştirmede tüketicilerin bireysel istekleri yüzde 50 oranında. Yüzde 84’lük kesim operatörlerin yeni tarifeler konusunda bilgilendirme yaptığını söylerken yüzde 16’lık grup bilgilendirilme yapılmadığını belirtiyor.

Tarife değişikliği yaparken kullanılan yöntemler ise, Türk tüketicisinin bu alanda araştırma yaptığı ve yenilikleri yakından takip ettiğinin önemli bir göstergesi oldu. Tarife değişikliğinde “kendim araştırdım” diyenlerin oranı yüzde 70 iken; operatör önerisi yüzde 17, arkadaş önerisi yüzde 13 oranında etkili oluyor.

Cepten internet kullanımı yüzde 20’yi geçti

Araştırmanın ele aldığı bir diğer konu da cepten internet kullanımı oldu. Cep telefonundan internet kullanan tüketici oranı yüzde 20.6’ya ulaşırken, cepten her gün internete giren kesim yüzde 42, haftada bir ve birden fazla diyenler yüzde 36 ve ayda birkaç kez diyenler ise yüzde 21 oldu.

Cepten en çok izlenen web sitelerine bakıldığında ise, yüzde 72 ile sosyal ağlar birinci sırada yer alıyor. Messenger ve e-posta takibi yüzde 28 seviyelerinde yer alırken haber portallarının izlenme oranı ise yüzde 26 oldu. Bunların yanı sıra cepten internet kullanan yüzde 20’lik kesimin yüzde 52’si operatörlerin sunduğu paketlerden yararlanırken bu oranda limitli paket kullanıcısı yüzde 64’ü buluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun