Genel 06 TEMMUZ 2009 / 08:53

Onuncu kez birinci seçilen bilgisayar

ABD Enerji Bakanlığı için geliştirilen "Roadrunner" isimli bilgisayar, saniyede 1 katrilyondan hızlı (1 petaflop) hesaplama gerçekleştirebiliyor.

ABD Enerji Bakanlığı için geliştirilen "Roadrunner" isimli bilgisayar, saniyede 1 katrilyondan hızlı (1 petaflop) hesaplama gerçekleştirebiliyor.


IBM'in Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nda üretilen bilgisayar, www.top500.org sitesinin son "TOP 500" listesinde birinci oldu. Dünya çapındaki en güçlü süper bilgisayarları değerlendiren bağımsız organizasyon tarafından üst üste 10. kez birinci seçilen bilgisayar, en yakın rakibinden yaklaşık 3 kat daha fazla enerji verimliliği sağlıyor. Listede yer alan ilk 10 bilgisayarın 5'i, IBM ürünlerinden oluşuyor.

Roadrunner, üst üste konulduğunda 2 kilometreden fazla yüksekliğe erişen, 100.000 adet dizüstü bilgisayarın toplam işlem gücüne sahip bulunuyor. Yeni süper bilgisayarın iklim, astronomi, alternatif enerji araştırmaları, finansal servisler ve ulusal güvenlik konularında kullanılması planlanıyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun