Genel 01 OCAK 2011 / 15:18

Önümüzdeki 5 yılın en önemli trendleri arasında gösterilen "Enterprise Analytics" kavramının uzmanı Gary Cokins kimdir?

Gelişmiş maliyet yönetimi ve performans iyileştirme sistemleri alanlarında uluslararası platformda tanınan bir uzman, konuşmacı ve yazar olan, veri yönetimi, iş zekası ve analitik yazılımları konusunda dünya lideri SAS’ın Küresel İş Danışmanları Lideri olarak görev yapan Gary Cokins'i yakından tanımak ister misiniz? SAS müşterileri, iş ortakları, endüstri analistleri ve iç hissedarlarıyla yakın olarak çalışan Cokins, SAS’ın dünya genelindeki müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun, yüksek değerli çözümler üretmesine katkıda bulunuyor.

Üretim ve Varlık Yönetimi Sertifikası’na (CPIM) sahip olan Gary Cokins, uluslararası alanda kabul gören bir uzman ve konuşmacı olmanın yanı sıra, gelişmiş maliyet yönetimi ve performans iyileştirme sistemleri konusundaki yayınlarıyla tanınıyor.

Cokins, 1971 yılında Cornell Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Araştırmaları alanlarından onur dereceleriyle mezun oldu. Ardından Northwestern Üniversitesi Kellogg İşletme Fakültesi’nde MBA yaptı.

İş yaşamına FMC Corporation adlı şirkette finansal kontrolör ve operasyonlar müdürü olarak başlayan Cokins, 1981 yılından itibaren Deloitte&Touche, KPMG Peak Marwick ve Electronic Data Systems (EDS) gibi şirketlere yönetim danışmanlığı hizmetleri verdi.

Cokins, CAM-I, Institute of Management Accountants (IMA), American Production and Inventory Control Society (APICS), American Society for Quality (ASQ), Society of Manufacturing Engineers, American Institute of Certified Public Accountants (AICPA), Institute of Industrial Engineers ve Purchasing Management Association of Canada gibi birçok kuruluşun bilgi komitelerinde de yer aldı.

Cokins ayrıca “Performance Management: Finding the Missing Pieces (to close the intelligence gap) (Performans Yönetimi: İstihbarat Boşluğunu Kapatmak İçin Kayıp Parçaları Keşfetmek)”; “An ABC Manager’s Primer (ABC Yöneticisinin Okuma Kitabı)”; “Activity-Based Cost Management: An Executive’s Guide (Faaliyet Tabanlı Maliyet Yönetimi: Yöneticinin Kılavuzu)” ve “Activity-Based Cost Management in Government (Hükümetlerde Faaliyet Tabanlı Maliyet Yönetimi)” kitaplarının yazarıdır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun